Sağlık

Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 22

Stresi yenmek için ne yapabilirsiniz? Öncelikle kendinizi mutlu hissetmeniz gerekir, birçok kişi mevsim geçişlerinde  ve kış aylarında ruh halini etkileyen bilimsel kanıtlar bulunmaktadır. İnsan vücudu gün ışığından etkilenerek hormon seviyelerinde değişikliğe neden olmaktadır. Aynı zamanda kış aylarında vücut gece ve gündüz saatlerinden etkilenerek uykusuzluk ve depresyon belirtilerine neden olan melatonin hormonunu yüksek düzeyde üretmektedirler.

Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 1

Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 2

Kış aylarında beslenmekte çok önemlidir, çikolata, ekmek, makarna, sebze ve meyveler diyetinize eklemeyi unutmayın. Hafif egzersizler depresyona iyi gelmekte, özellikle açık havada yapılan egzersizler gün ışığını daha çok almanızı sağlayacaktır.

Aktiviteler beyindeki ruh halini düzenleyen kimyasal serotonin düzeylerini değiştirmekte, gün ortasında bir saatlik yürüyüşler aktivitenin keyfini çıkartırken ruh halinizin de düzelmesine yardımcı olacaktır.

Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 3 Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 4 Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 5

Yapılan araştırmalarda depresyona girmiş kadınlarda, pantolon, tişört ve şapka giydiklerini, mutlu veya pozitif kadınların elbiseleri, mücevherleri taktıkları, kadınların  giydikleri şeylere göre ruh halinin belirgin olduğu ortaya çıkmaktadır.

Yapılan araştırmalar da depresyona giren kadınlarda bir kaç ayda bir alışverişe çıktıkları ve kendilerini iyi hissettikleri de ortaya çıkmıştır.

Kadınlar mutlu olduklarında sevdikleri kıyafetleri giyerken, depresyona girdiğinde kot pantolon ve tişört ile günü geçiştirmektedir.

Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 6

Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 7

 

Mevsimsel depresyon belirtileri şunlardır:

-Depresyon

-Sinirlilik

-Aşırı yemek

-Tatlının abartılması

-Uyku sorunları

-Ağlama krizleri

-Mutsuzluk

Stresten kurtulma yöntemleri şunlardır:

1-Dışarı çıkın

Mümkün olduğu kadar kendinizi dışarı gün ışığına atın, yürüyüş düşüncelerinizi düzenlerken aynı zamanda siz zindelik verecektir.

Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 8

Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 9

2-Aktif olun

Dışarı çıkın arkadaşlarınızla buluşun dışarıda etkinlik yaparak zinde kalın.

Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 10Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 10

3-Sıcak tutun

Evde perdeleri kenara çekerek daha çok gün ışığının evin içine girmesine yardımcı olun, ayaklarınıza kalın çorap giyerek ve battaniyeye sarılarak sıcak kalmanız depresyonu azaltacaktır.

Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 11

Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 12

Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 13

4-Sağlıklı beslenin

Sağlıklı beslenmek ruh halinize iyi gelecektir, size enerji verecek karbonhidratla beslenirken yanına meyve sebzeler ile dengeyi tutmaya çalışın.

Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 14

 

5-Hobi edinin

Zihninizi meşgul edecek yeni ilgi alanları ile aktif tutun, şarkı söylemek, resim yapmak, örgü örmek gibi hobiler ile zaman geçirerek depresyonda kurtulma yöntemlerinden bazılarıdır.

Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 15Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 16 Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 17

 

6-Sosyalleşin

Zihinsel sağlığınız için sosyalleşin, farklı kişiliklerle tanışın, eski arkadaşlarınızla bağlantıya geçin, arkadaşlarınızı davet edin zihinsel sağlığınızın korunmasına yardımcı olacaktır.

Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 18Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 19

Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 20

7-Konuşun

Gruplara katılarak iletişim kurarak konuşma yapan gruplara katılarak semptomlarla baş etmenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda depresyona girmiş kadınlarda kıyafet değişikliği, özellikle şık giyinmek  de depresyon semptomlarını azaltacaktır.

Stresi Yenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 21

 

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı