Sağlık

Stres Kaynağı Kendiniz Olabilir Misiniz?

Stres Kaynağı Kendiniz Olabilir Misiniz?

Stres, hepimiz için oldukça alışılagelmiş hatta belki de gün içinde fark etmeden ne çok kullandığımız bir kelime ve duygu durumu haline gelmiş durumda. Stresin kaynağı basit tanımlaması bireylerin yaşadığı olaylara, çevresine ve içinde bulunduğu duruma adapte olabilme becerisidir. Özellikle kişi için tehlikeli denilebilecek bir durumla karşılaşıldığında verdiği tepkilerin bütününün adıdır. Dolayısıyla her ne kadar uzak kalma çabası içine girsek de hayatımızdan çıkarabilme şansımızın olmadığı ama sanırım zaman zaman bizde yaratacağı yıkıcı etkilerin önüne geçebileceğimiz bir durumdur stres.

Stresin Kontrol Altına Alınması

 

Stresin Kontrol Altına Alınması

Günlük yaşantısının daha mutlu ve huzurlu geçmesi açısından da oldukça önemlidir. Aşırı strese mazur kalan bireylerin iş, sosyal ve özel hayatlarındaki uyum bozulur ve bu durum da kişi için yeni bir stres kaynağı yaratabilir. Aşırı stres, aşırı enerji demektir ve bu da bir süre sonra gittikçe daha büyük sıkıntılara neden olmaktadır.

Stresin duygusal, düşünsel, fiziksel ve davranışsal belirtileri mevcuttur. En başta herkes kendi için stres unsurlarını, stres altında olup olmadığını elbette hisseder ancak yine de belirtileri incelenirse en büyük belirti kaynağı stresin neden olduğu fiziksel belirtiler olacaktır. Mide ağrısı, düşük enerji, halsizlik, kas ağrısı, uyku problemlerinin artması, baş ağrısının gittikçe yaygınlaşması, ağız kuruluğu ve cinsel isteksizlik en belirgin belirtilerdir. Bunlara ek olarak duygusal anlamda öfke kontrolünün kaybedilmesi, daha karamsar olmak davranışsal anlamda iştah değişikliği, artan sigara ve alkol alma eğilimi de kişinin strese ne derece denli mazur kaldığının belirtileri olabilir. Aslında bakıldığında çok doğal olarak nitelendirilen stresin bize neden bu derece denli zarar verdiği sorgulanması gereken sorulardandır. Aslında yaşanan olay karşısında verilen tepki olarak belirttiğimiz stresin, olay bitiminde bitmesi ve sonlanması gerekmektedir. İşte soru da burada başlamaktadır, olay bitimiyle son bulmayan stresiniz kaynağı siz olabilir misiniz? Stres kaynaklarınızı belirterek, olayların bitişini yakalayarak kendinize stres kaynağı olmaktan kurtulabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı