Sağlık

Erken Yaşlanmanın Nedenleri Nelerdir?

Erken Yaşlanmanın Nedenleri Nelerdir?

-Yağlar

Bitkisel yağlar, margarin, beyaz ekmek, şekerli gıdalar cildi yaşlandırır, kırışıklıkların oluşumunu hızlandırır ve vücudun iltihaplanmasına neden olur.  Erken yaşlanmayı önlemek için sağlıksız yağlardan uzak durmak omega-3 yağ asitleri açısından zengin besinler ve yağlar tüketmek sağlık açısından faydalıdır. Keten tohumu yağı, zeytin yağı, avokado, somon tüketmeli zira cildin esnekliğini korumaya yardımcı olur. C vitamini açısından zengin besinler tüketmeli bunlar kırışıklıkları ve cildin çatlamalarını önler, yumurta, tavuk, fasulye gibi proteinler tüketmeli.

fried-food

-Büyüme hormonu

Bedende bulunan hipofiz bezi büyüme hormonu üretir ve kolajen üretimini artırarak cildin pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

e29fd94a5038986d_golden_glowing_tanned_face

-Stres

Yapılan araştırmalarda stresin bedene verdiği zarar o kadar çok ki DNA hücrelerini öldürdüğü ve yaşlanma sürecini hızlandırdığı cilt hasarları oluşturduğu gözlenmiştir. Tansiyonu yükseltir, uyku düzenini bozar ve beynin çalışma fonksiyonlarını etkiler.

10228afa0f7b469d439dc257179c6444

-Alkol ve sigara

Sindirim sistemini bozar, karaciğeri etkileyerek ciltte kırışıklıklara ve erken yaşlanmaya neden olur. Kalp hastalığı, kısırlık, mesane kanseri ve yüksek tansiyona nadan olmaktadır.

sun-damage-photo-1024x1024

-Uyku

7-9 Saat arasında uyumak ve sırt üstü yatmak kırışıklık oluşumunu engellemektedir. Yan yatmak ve uykusuz kalmak erken yaşlanmaya sebebiyet vermektedir.

Aging-1024x576

-Güneşlenmek

Koruma faktörlü ürünler kullanmadan ve belirli saatlerde güneş altında kalmak cilt kanserine davetiye çıkarmaktadır. Güneşten faydalanmak istiyorsanız 2 saatte bir güneş korumalı ürün kullanın.

juliana-martins-sunbathing-1920-1200-3573

-Yanlış makyaj

Yanlış yapılan makyaj ve temizliği yapılmadığında yaşlılık lekelerine, göz ve ağız çevresi kırışıklıklara neden olmaktadır.

makeup_1

-Şeker

Şekeri sadece doğal gıdalardan almaya çalışın erken yaşlanmayı önlemiş olursunuz.

picture of lovely woman with apple twig

-İşlenmiş gıdalar

işlenmiş ve yapay gıdalar beyaz ekmek, un, bisküvi gibi doğal olmayan gıdalardan uzak durun katkı maddeleri erken yaşlanma belirtilerinden bazılarıdır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı