Sağlık

İşte Stres Giderici Uçucu Yağlar

İşte Stres Giderici Uçucu Yağlar

Genel sağlığınızı iyileştirmek, stres ve kaygıdan kurtulmak ruh halinizi yükseltmek isterseniz uçucu yağlardan yararlanabilirsiniz.

Sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız en iyi strateji stresi azaltmaktan geçer, aromaterapi son yıllarda stresi azaltmak yönünde popüler hale geldi.

Meditasyon, diyet ve egzersiz gibi stresi azaltabilen yaşam tarzı değişikliklerini geliştirmek için organik alternatifler sunulmakta ve geliştirilmektedir.

Stres sindirim problemlerine yol açar, bağışıklık sistemine zarar verir, kalp hastalığı riski gelişir, açlık ve insülin duyarsızlığına karşı kan şekeri seviyelerinde yükselerek bir çok sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Eğer stres düzgün yönetilmediğinde erken yaşlanmaya, ağrıya ve kilo alımına yol açabilir.

Stres Giderici Uçucu Yağlar

 

Stres giderici uçucu yağlar nasıl kullanılır:

-Bir pamuk veya beze dökerek yastığınızın baş ucuna koyabilirsiniz.

-Sütyeninizin içine yerleştirebilirsiniz. Gün boyunca kokusunu alacağınız için size doğal parfüm görevi sunarken sizi sakinleştirecektir.

-Duş yerinize ve banyoya bir kaç damla uçucu yağ ekleyin, sabaha daha iyi başlamış olursunuz.

-Seyrelterek cildinize masaj yapabilirsiniz, taşıyıcı yağ ile seyreltebilirsiniz

-Uçucu yağlara bir kaç damla taşıyıcı yağ ekleyin, taşıyıcı yağlar badem yağı, hindistancevizi yağı, jojoba yağı ekleyebilirsiniz.

1-Olibanum

Olibanum

Parfüm yapımında da kullanılan bir tür reçine, aromaterapide bir çok nedenden dolayı sıkça kullanılır, iltihaplanmayı azaltmaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, ağrıyı azaltmaya, stres ve kaygı ile mücadele etmeye yardımcı olur.

Beynin hipotalamus ve hipofiz bezlerini uyararak beyne oksijen taşınmasına yardımcı olur, kızgınlık ve stresin azaltılmasına yardımcı olur.

2-Lavanta

Lavanta

Denge sorunlarına yardımcı olan, adaptojenik bitkilerden biridir, rahat uyumanıza yardımcı olur, stresi azaltır, lavanta esansiyel yağını soluduğunuzda iç huzuru bulursunuz, endişe ve sinirsel gerginliği azaltmaya yardımcı olur.

3-Sandalağacı

Sandalağacı

Parfüm sanayinde ve rahatlatıcı olarak kullanılır, yaraları iyileştirici merhem olarak da kullanılır ve aynı zamanda yoga ve meditasyona yardımcı olarak kullanılır.Bağışıklık sistemini güçlendirmek, sakinleştirmek ve duyguları dengelemek için kullanılır.

4-Papatya esansiyel yağı

Papatya esansiyel yağı

Özellikle gevşeme ve uyku için önerilir aynı zamanda endişeyi azaltmaya ve sakinleştirici olarak kullanılır.

İç uyumu teşvik eder, tamamlayıcı ve bütünleştirici sağlık olarak antidepresan olarak anksiyete belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

5-Bergamot

Bergamot

Parfümlerde kullanılan hoş bir aromatik kokusu bulunur, antibakteriyel, antiseptik, yatıştırıcı özellikleri ile fiziksel ve zihinsel sağlık koşullarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Bergamot ile lavanta yağını karıştırdığınızda kan basıncını ve kalp atışlarını yavaşlatarak tamamen stres ve kaygıdan uzaklaşarak gevşiyor ve rahatlatıyor.

6-Ylang ylang

Ylang ylang

Afrodizyak özellikleri bulunan bu muhteşem otun, sakinleştirici, iyimserliği artırmaya, dolaşımı uyaran, kan basıncını düşüren, stres yönetilmesinde etkin rol oynamaktadır.

7-Gül yağı

Gül yağı

Benlik saygısını artırdığı, zihinsel gücü geliştirdiği ve kaygı ile savaştığı bilinmektedir.

Olumlu düşüncelere sevk ederek sevinç ve mutluluk duygularının yaratılmasını sağlamaktadır. Banyolarında ve duş sonrası aynı zamanda sabah kalktığınızda boynunuza ve bileklerinize sürerek rahatlayabilirsiniz.

8-Yasemin uçucu yağı

Yasemin uçucu yağı

Yasemin stresi atmaya, depresyon belirtilerini hafifletmeye, duygusal stres ile baş etmeye ve libido düşüklüğünü yükseltmeye aynı zamana da uykuyu düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Sinir sistemi üzerinde önemli etkileri bulunduğunu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır, beyni uyarıcı etkisi bulunmakla birlikte enerji düzeylerinin yükseltilmesi sağlamaktadır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı