Sağlık

Vücudunuzu Temizleyen Baharatları Biliyormusunuz?

Vücudunuzu Temizleyen Baharatları Biliyormusunuz?

Baharatları yemekleri tatlandırsın diye kullanırız, ancak baharatların başka özellikleri de bulunmakta, bazı hastalıkları iyileştiren, toksinleri atmaya yardımcı olan, vücudumuzun iyi çalışmasına yardımcı olan bir çok baharat bulunmaktadır.

Vücudunuzu Temizleyen Baharatları Biliyormusunuz?

 

Vücudunuzu Temizleyen Baharatları Biliyormusunuz? İşte detoks etkisi yapan ve vücudu temizlemeye yardımcı olan baharatlar:

1-Zerdeçal

Zerdeçal sağlığa yaralarını saymakla bitiremeyiz, vücudun toksinlerini süzüp dışarı atılmasını sağlayarak karaciğerin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Güçlü anti-kanser özellikleri vardır, uzun ve sağlıklı yaşamak isteyen herkesin mutlaka kullanması gereken bir baharattır, ister yemeklerinize, ister çorba ve çaylarınıza katarak tüketebilirsiniz.

Zerdeçal

 

2-Kimyon

Baharatlar bazı ülkelerde fazla yetiştirildiğinde mutfaklarında daha sık kullanırlar, zerdeçal Hint mutfağında daha sık kullanılırken kimyon Meksika mutfaklarında fazla kullanılmaktadır.

Detoks stratejisinin temel taşı sindirime yardımcı olarak bağırsaklarda sıkışmış olan toksinleri silindir gibi ezerek daha kolay dışarıya atılmasını sağlayarak  temizlik yapar.

Kimyon

 

3-Zencefil

Vücudun güçlü temizleyicilerinden biri de zencefil baharatıdır. Vücudun yemek yiyerek alınan besin ve minerallerin emilmesine yardımcı olarak detokslama işine yardımcı olmaktadır.

Zencefil şişkinlik ve gaz şikayetlerini detoks ile birlikte belirtilerin azaltılmasına yardımcı olur.

Zencefil

 

4-Safran

Safran mesane ve böbreklerin zararlı maddeleri süzmesine yardımcı olarak  idrar ile birlikte  toksinlerin dışarıya atılmasına yardımcı olur.

Safran

 

5-Biberiye

Biberiyenin antioksidan özellikleri dolayısıyla vücudun serbest radikallere karşı savunmasına yardımcı olur, kalp rahatsızlığını azaltır ve vücudun genel olarak iyi çalışmasına yardımcı olur.

Biberiye

 

6-Turp

Karaciğerin kansorejen maddelerden ve tümörlerden korunmasına yardımcı olmaktadır, güçlü bir detoks özelliği sayesinde karaciğerde bulunan tüm zararlı toksinlerin süzülmesine yardımcı olur.

Turp

 

7-Kırmızı biber

Vücudun kendisini temizlemesine yardımcı olur, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye ve sindirime yardımcı olarak halsizlik, yorgunluk ve depresyon gibi duyguları ortadan kaldırır, vücudu zehirli maddelerden koruyarak detoks etkisi yaratmaktadır.

Kırmızı biber

 

8-Tarçın

Yemeklerde ve tatlılarda kullanılan tarçın, sindirime yardımcı olarak detoks etkisi yaparak sağlığı korumaya yardımcı olacaktır.

Tarçın

 

9-Kakule

Kakule vücuttaki zararlı bakterilerin sindirim yoluyla vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır, diğer baharatlarla kullanıldığında zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olmaktadır.

Kakule

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı