Güzellik

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözümler

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözümler

Günümüzün yaygın sorunlarından biri olan saç dökülmesinden evde doğal yöntemler uygulayarak kurtulmanız mümkün. Saçlarınız zaman zaman strese, aşırı yorgunluğa ya da hormonal ve fizyolojik değişikliklere bağlı olarak dökülebilir. Saçlarınızın dökülmesini önlemek için pahalı ürünlere çok para ödemeniz gerekmez, aktarlarda kolayca bulabileceğiniz bitkilerle basit karışımlar hazırlayabilirsiniz.

 

LAVANTA KÜRÜ

Saç dökülmesine karşı evde kolayca uygulayabileceğiniz lavanta kürü için:

-Bir tutam lavanta (yaklaşık 5-6 gram)

-su (750 ml)

Kaynamakta olan suya lavantayı ilave ederek yaklaşık 5 dakika kaynatılırarak demlenir. Demlenen karışım ılınana kadar bekletildikten sonra süzülür. Saçlarınız eğer temiz ise lavanta suyu ile yıkayıp yarım saat bekledikten sonra sadece su ile durulanır. Saçlarınız eğer yağlı ve kirli ise önce şampuan veya yeşil sabun ile yıkanır ve lavanta suyu ile tekrar yıkanarak  yarım saat bekledikten sonra su ile durulanır. Saç dökülmeniz durana kadar haftada bir yada iki kez uygulanır. Saç dökülmeniz durduktan sonra da dökülmeyi önlemek amaçlı zaman zaman uygulanabilir.

lavanta

 

BAL KÜRÜ

-Bir su bardağı süzme bal

-Bir tatlı kaşığı toz karabiber

-Bir kahve fincanı kuru soğan suyu (soğanı rendeleyip tülbentte süzebilirsiniz)

Bal ve toz karabiber iyice karıştırılıp içine soğan suyu ilave edildikten sonra özdeşleşene kadar tekrar karıştırılır,elde edilen karışım saç diplerine yedirilerek sürülür. 6 saat bekletildikten sonra ılık su ile saçlar durulanır, kükürtlü sabunda kullanılabilir.

 

SARIMSAK KÜRÜ

-Sarısak 3-4 diş

-Saf zeytinyağı

Sarımsağı saçınıza uygulamak için 3-4 sarımsak havanda iyice dövüldükten sonra püre haline getirilir, elde edilen püre parmak uçlarıyla saç derisine iyice yedirilir. Yaklaşık 1 saat bekletildikten sonra bir miktar saf zeytinyağı ile tekrar tüm saç dibine masaj yapılarak ılık su ve normal bir şampuanla saçlar yıkanır.

Bu kürleri uygulayarak saç dökülmelerinizden kolayca kurtulabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
2 Yorum

2 Comments

  1. esra

    13 Ekim 2014 at 22:29

    İyi akşamlar 1 haftadır sarımsak kurunu uyguluyorum saç dökülmesi yüzde elli azaldı her duştan önce aynı tarifteki gibi uyguluyorum başta biraz koku oluyor fakat şampuanla duruladıktan sonra koku kalmıyor paylaşım için çok teşekkürler herkese tavsiye ederim…

  2. KadınSen

    13 Kasım 2016 at 23:56

    Esra hanım, Öncelikle sitemize göstermiş olduğunuz ilgiden ötürü çok teşekkür ederiz. Paylaşmış olduğumuz bu bilginin size yardımcı olması bizi çok mutlu etti. Yayın hayatımıza başladığımız günden bu yana amacımız siz değerli ziyaretçilerimize yararlı olabilecek bilgiler sunmak. Umarım diğer paylaşımlarımızla da size daha yararlı bilgiler sunabiliriz. KadınSen’i takipte kalın 🙂

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı