Güzellik

Saçların Uzaması İçin, Nelere İhtiyacı Var

Saç uzaması için nelere ihtiyaç var, saç büyümesini etkileyecek bir çok faktör vardır, genetik, hormonal değişiklikler, sağlıksız beslenmek, ilaçlar, stres, yanlış bakım, diet, travmalar,hastalıklar gibi bir çok faktör bulunmaktadır.

Saç tipi ve yaş da saç dökülmesinde etkili olmakla birlikte doğduğumuzda 100.000 folikülü var, ancak yaşlandıkça bazı foliküller saç üretmeyi bazı sebeplerden dolayı durdururlar, bu esnada saçlar ya cansız veya seyrek çıkar.

Yapılan bazı araştırmalarda içeriden beslenmenin saç üzerinde etkili olduğu gibi bazı dışarıdan alınan bazı bitkilerin saçları güçlendirmeye yardımcı olduğu ve saç döngüsünü güçlendirdiği yönünde olumlu araştırmalar bulunmaktadır.

Eğer saç dökülmesini normalden fazla yaşıyorsanız hastalıktan veya eksik vitamin kaynaklarının yetersizliğinden şüphelenerek doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Saçın içeriden beslenmesi için alınması gereken vitaminler

1-Çinko

Saç tellerinin büyümesinde ve yıpranmış saçların tamir edilmesinde önemli rol oynayan çinko, saç köklerinin düzgün çalışmasına yardımcı olan önemli vitaminlerden biridir.

Saç dökülmesinde çinko vitamini önemli bir etkendir, çinko eksikliği olup olmadığı birinci derecede aklınıza gelecek etkenlerden olmalı doğal yollardan yeterli çinko alamıyorsanız doktor tavsiyesi ile almalısınız.

Çinko, mercimek, ıspanak, kabak çekirdeği, deniz mahsullerinde daha fazla bulunur.

2-Demir

Kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşımasına yardımcı olur, saç kökleri kılcal damarla beslendiğinden Demir vücut ve saç büyümesi üzerinde etkili önemli vitaminlerden biridir. D vitamini saç foliküllerinin oluşumuna yardımcı olarak yeni saçların uzamasını sağlamaktadır.

Demir, mercimek, ıspanak, deniz mahsulleri, karaciğer, mantar,tahıllar ve kırmızı et gibi besinlerde daha fazla bulunur, doktor tavsiyesi ile birlikte Demir vitamini kullanmanız gerekir.

3- C Vitamini

C vitamini antioksidan görevi yaparak serbest radikallerle savaşarak saç büyümesini engelleyen etmenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olarak saçların uzamasını sağlar.

Bunun yanında vücudun kolajen üretiminde ve bazı vitaminlerin emilimini sağlamaya yardımcı olarak ve aynı zamanda Demir vitaminin emilmesini sağlayarak saçların uzamasına yardımcı olur.

C vitamini, bir çok meyve ve sebzede bulunur ancak çilek, biber, narenciye, kivi gibi meyvelerde daha fazla bulunur.

4- B Vitaminleri

Biyotin olarak bilinen bu vitaminler saç kaybının eksikliğinden kaynaklandığı bilinmekte ancak çok çeşitli besinlerde sık bulunduğu için nadiren eksikliği görülmektedir. Biyotin eksikliği olmayan kişilerde saç dökülmesinin azalması yanında saç kalitesinin arttığı da gözlemlenmiştir.

B vitaminleri kırmızı kan hücrelerini oluşturmaya ve saç köklerine oksijen ve besinleri taşımaya yardımcı olur.

Tahıllarda, deniz mahsüllerinde, koyu yeşil yapraklı sebzelerde ve hayvansal gıdalarda bulunur.

5-A vitamini

Tüm hücrelerin büyümesi için bu vitamine ihtiyaç vardır,Saç derisini nemli tutar, sebum yağ tabakasını ayarlar ve cilt bezlerinin oluşumuna yardımcı olur.

A vitamini eksikliği saç ve vücutta saç dökülmesinin yanında bir çok deri sorunlarına da sebebiyet verir.

Kabak, ıspanak, pazı, lahana, havuç, patates A vitamini açısından beta-karoten açısından yüksek besinlerdir.

6- D vitamini

D vitamini yeni foliküller oluşturmaya yardımcı olacaktır, eksikliğinde saç dökülmesi meydana gelirken, kafa derisinde yeni gözeneklerin oluşmasını sağlayacaktır.

D vitamini güneş ışınlarıyla doğrudan temas ederek vitaminin oluşumuna yardımcı olunur, bunun yanında balık, karaciğer, mantar gibi gıdaları da ek olarak almak gerekir.

7-E vitamini

E vitamini oksidatif stresi önleyebilen antioksidan vitaminlerden biridir, yapılan araştırmalarda E vitamini kullanan kişilerde saç dökülmesi durdurularak % 34.5 oranında saç artışı görülmüştür.

E vitamini deride yaşlanmaları yavaşlatmaya yardımcı olurken sağlıklı beslenmede özellikle ayçiçeği, badem, ıspanak ve avokado gibi besinlerde daha çok bulunur.

 

 

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı