Güzellik

Saç Büyümesi İçin Gerekli Olan Proteinler

Saç Büyümesi İçin Gerekli Olan Proteinler

Saç keratin denilen bir çeşit proteinden yapılır, bu nedenle saç büyümesi için doğru proteinleri tüketerek keratin oluşumunu sağlayarak saç büyümesini teşvik etmek ve saç dökülmeleri gibi bir çok hastalıkları da önlemiş olursunuz.

Her kadın parlak, uzun ve kalın telli sağlıklı saçlara sahip olmak ister, zira saç kadının en önemli aksesuarlarından biridir, saçları güzel ve sağlıklı olduğunda kendini mutlu ve huzurlu hisseder.

Saç Büyümesi İçin Gerekli Olan Proteinler

Protein eksikliği saç büyümesini etkiler, saçlar kırılgan, ince telli ve dökülmeye başlar, iyi bir protein kaynaklı besinler tüketildiğinde saç büyümesi için gerekli olan folik asit, silika, A, B, C , çinko, selenyum, ve demir gibi besin maddeleri tüketmek gerekir.

Özellikle vejetaryen beslenen kişilerde yeterli protein, et, balık ve yumurta tüketerek saç sağlığının korunmasını sağlamaları gerekir aksi halde yetersiz beslenmeden dolayı saçlarda zayıf ve dökülmelere neden olacaktır, günlük protein alımı takviyeleri yapmaları gerekmektedir.

Saç Büyümesi İçin Gerekli Olan Proteinler

 

Sağlıklı saç büyümesi için gerekli olan protein kaynakları:

-Yumurta

Protein açısından zengin kaynaklardan biridir yumurta, vücudun gerekli olan amino asitler içermektedir. Ayrıca yumurtanın içinde saç büyümesini sağlayan B12, A, B3, çinko, selenyum, kükürt ve demir gibi vitaminler bulunmaktadır.

Yumurta

 

-Süt ürünleri

Özellikle süt ve süzme peynir vücuda kalsiyum ve protein sağlayarak saç büyümesine yardımcı olur.

Süt ürünleri

 

-İstiridye

Protein bakımından zengin besin değeri yüksek bir çok vitamin ve minerali içinde bulunduran bu deniz ürünü kafa derisinin sağlığını koruyan çinko içererek saç dökülmelerini önlemektedir.

İstiridye

 

-Yeşil sebzeler

yeşil sebzeler, tahıllar, soya, baklagiller, A, C vitamin ve  protein açsından zengin, vücudumuza gerekli olan amino asitleri bulundururlar, aynı zamanda sebum üretimini sağlayarak saçların hızlı uzamasına yardımcı olurlar.

Yeşil sebzeler

 

-Karides

Özellikle karides  protein ve çinko açısından zengin, B12 vitamini, demir ve çinko içermesi saç sağlığının korunmasına yardımcı olarak saç dökülmelerini önlemektedir.

Karides

 

-Balık

Balık içinde bulunan omega-3 yağ asitleri ve D vitamini kafa derisinin sağlığını koruyarak saç dökülmelerini önlemektedir.

Balık

 

-Kırmızı et

Protein kaynağı, A, B3, kükürt ve demir gibi vitaminler kan dolaşımını artırarak saç büyümesine yardımcı olmaktadır.

Kırmızı et

 

-Keten tohumu

Omega-3 yağ asitleri açısından zengin ve aynı zamanda demir içerir kafa derisinin sağlığını koruyarak saç büyümesine yardımcı olur.

Keten tohumu

 

-Kuşkonmaz

Folik asit ve B vitamini içerir, aynı zamanda E vitamini kaynağı, demir gibi vitaminler vücudun proteini emerek hızlı saç büyümesine yardımcı olmaktadır.

Kuşkonmaz

 

-Yulaf

Saç büyümesini ve saçın rengini korumasına yardımcı olan yulaf içerdiği potasyum, magnezyum, fosfor ve demir gibi vitaminler ile saçların parlak aynı zamanda sağlıklı büyümesine yardımcı olmaktadır.

Yulaf

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı