Güzellik

Saç Büyümesini Teşvik Eden Vitaminler

Saç Büyümesini Teşvik Eden Vitaminler

Saç büyümesine teşvik eden vitaminler hayatımızda önemli bir role sahiptir. Çok fazla saç dökülmesi yaşadığınızda önce uzmana baş vurun,zira önemli bir sebep olabilir. Eğer 100-150 arası saç dökülmeleriniz varsa bu normal bir sonuçtur. Eğer diyet yapıyorsanız eksik kalan vitamin ve minerallerden kaynaklanıyor olabilir, veya saç döngüsü döneminde saçlarınız dökülüyorsa bu sonuç normaldir.

faqs-e1464187782507

Saç büyümesine teşvik eden vitaminler:

-Beta karoten

Beta karoten, saç büyümesini destekleyen bir çok vitaminden biridir. A vitamini, saç derisinde ve saç hücreleri de dahil vücutta hücre büyümesi için gereklidir.

Beta karoten gıdalar, acı biber, havuç, ıspanak, pazı ve kabak gibi besinlerde yüksek miktarda A vitamini ve diğer antioksidanlar bulunmaktadır.

beta-carotene-rich-foods

-Folat

Hücre büyümesi açısından çok önemli bir vitaminlerdir, özellikle gebelikte zayıflamış saçlar için gerekli olan vitaminlerdir. Folat hormon dengesizliğine bağlı saç dökülmesini tersine çevirmeye yardımcı olur.

Folit açısından zengin besinler.

Ispanak, kahvaltılık tahıllar, kuşkonmaz, fasulye, brokoli, buğday açısından zengin besinler.

thuc-pham-giau-magie-me-bau-nen-bo-sung-trong-thuc-don

-C vitamini

Kan dolaşımını uyararak saç büyümesini destekleyen önemli bir antioksidandır.  C vitamini sağlıklı saçlar için gerekli olan kollajen oluşturmak için kullanılır.

C vitamini açısından zengin besinler, portakal, greyfurt,biber, brokoli, brüksel lahanası, pazı, karnıbahar, kuşburnu,çilek.

saglik2

-Biyotin ve diğer B vitaminleri

B vitaminleri gibi, hem saç hem de tırnak büyümesi için önemli bir vitamindir. Biyotin eksikliği saç dökülmesine neden olur.

Biyotin açısından zengin besinler, yumurta sarısı, mezgit balığı, morina, somon, mercimek, karciğer, böbrek gibi besinler.

best-sources-of-vitamin-e-the-most-abundant-foods

-E vitamini

E vitamini kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerinin içine besin değerlerini göndererek saç büyümesine teşvik eder.

E vitaminiaçısından zengin besin değerleri, tahıllar, badem, fındık, fıstık gibi besinler yağda çözünene antioksidanlardır.

vitamin-e-foods_1

-Çinko

Çinko, sağlıklı hücre büyümesi için önemli olan vitaminlerdir. Çinko eksikliği saç dökülmesine ve saçların mat görünmesine neden olur.  Bazı antifungal özellikleri olan şampuanlar kepek ve seboreik dermatit tedavisine yardımcı olur.

Çinko açısından zengin besin maddeleri, istiridyeler, sığır eti, tavuk, midye, kabak çekirdeği, yengeç, istakoz gibibesinler.

zinc-food

Yaşam tarzı ve diyetler sadece bunlardan biridir. Hormonlar,stres seviyeleri, genetik durumlar saçlarınızın ne kadar hızlı büyüdüğüyle ilişkili nedenlerdir.

Saçlarınızın kalın ve dolgun olmasını istiyorsanız, genel sağlık durumunuzun iyi olması, egzersiz yapma, yeterli uyku alma, yeterli su içme, stresten uzak durma gibi genel yaşam tarzına önem vermeniz ve sağlıklı bir hayat yaşarsanız saşlarınızın görünümü düzelir.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı