Güzellik

Uzun ve Güzel Saçlar İçin Gerekli Vitaminler

Uzun ve Güzel Saçlar İçin Gerekli Vitaminler

Herkes kalın telli saçları olmasını hayal eder, şampuanlar, saç kremleri, saç jöleleri, spreyler, rüzgar, güneş ve fön makinası sıcaklıkları saçları yıpratmakta ve saçlara zarar vermektedir.

Saçlar kırılgan ve cansız olur, saçları güçlendirmek için vitaminler, mineraller ve besin maddeleri bakımından sağlıklı beslenmek önemlidir. Saç büyümesi için en iyi vitaminlerinden bazıları, saç dökülmesinde ve beslenme yetersizlikleri sonucu kırılganlığın kontrolünde yardımcı olabilir.

Saçlar insan vücudundaki en hızlı büyüyen dokudur, ortalama  en hızlı saç büyümesi 15-30 yaş arası, yavaş büyümesi 40 yaş, 50 yaşında daha yavaş büyür veya büyüme yavaşlar.

Saçların sağlıklı ve güçlü olması için A vitamini, C vitamini ve E vitamini gibi antioksidan özellikleri açısından güçlü ve besleyici vitaminlere gerek vardır. Saçların sağlıklı kalması ve parlaklık kazandırmak, serbest radikallerin zarar verdiği saç köklerini iyileştirmek için A vitamini kullanmalı, zira saç köklerinin zarar görmesi saçlarda kırılmalara, zayıflamaya ve dökülmelere neden olur.

Saçlar için vitaminler çok önemli, sağlıklı kolajenin üretilmesinde ve  korunmasında önemli rol oynar, kolajen saç foliküllerinde bulunan bağlayıcı dokuyu güçlendirerek saçların sağlam tutunmasına yardımcı olur.

Uzun ve Güzel Saçlar İçin Gerekli Vitaminler

Vitamin alımını artırarak saçların dokusunu da iyileştirerek güçlü saçlara sahip olurken aynı zamanda kan dolaşımını artırarak  saçların sağlıklı ve uzun büyümesine de yardımcı olur.

Vitaminler saçları güçlü hale getirirken erken beyazlayan saç sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır.

 

Kadınlarda saç büyümesini teşvik eden vitaminler:

1-A Vitamini

A vitamininde bulunan güçlü antioksidanlar serbest radikallerle mücadele ederek saç köklerini güçlendirir ve saçlı deride oluşan hastalıkları tedavi ederek saçların sağlıklı ve güçlü büyümesine yardımcı olur.

A vitamini aynı zamanda saçlara güçlü hacim ve nem katmakla yükümlüdür.

A vitamini açısından zengin besinler, lahana, brokoli, ıspanak, yumurta, karaciğer, havuç ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Ayrıca yeterli A vitamini alamıyorsanız doktorunuza danışarak kapsül vitamin olarak alabilirsiniz.

A Vitamini

2-B Vitamini

B vitamini saç büyümesi için gerekli olan önemli vitaminlerden biridir. Sağlıklı saç bakımında  önemli besinlerden biri olarak B1, B2, B3, B5, vitamini saç köklerinin beslenmesine önemli katkıda bulunur. İnsan vücudunda düşük seviyede bulunan B9 vitamini hücre bölünmesinin ve  saç foliküllerini büyümesinin azalmasına neden olur, aynı zamanda diğer eksikliğinde anemi, yorgunluk, saç beyazlaması gibi semptomlar oluşmasına neden olur.

Saç köklerinin büyümesinde biyotinin çok önemli olduğunu uzmanlar belirtmekle birlikte saç dokusunun korunmasında önemli etkenleri olduğunu belirtmişlerdir.

B9 vitamini saçlarda kuruluk, kırılma ve saç dökülmesi gibi saç problemlerini önlemede yararları çok fazladır. B vitamini olan besinler, balık, yumurta, kümes hayvanları, süt, tahıl gibi besinlerdir.

B Vitamini

3-C Vitamini

Antioksidan açısından zengin olan C vitamini, saç hasarlarının tamir edilmesinde önemli görevleri bulunmakla birlikte saçlı deride oluşan hastalıkların iyileşmesini sağlamaktadır.

Saç büyümesinde önemli etken olan C vitamini açısından zengin besinler, portakal, limon, yeşil biber, maydanoz, kivi, limon, çilek, ananas ve bazı sebzelerdir.

C Vitamini

4-D Vitamini

Saç dökülmesinin azaltılmasında doğrudan bağlantısı olan D vitamini, saç kökünü oluşturan saç foliküllerini uyararak saçın büyümesini sağlar. D vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olur, yumurta, mantar, balık

önemli D vitamini besinleri içermektedir.

D Vitamini

5-E Vitamini

E vitamini saçlı derinin iyileşmesi ve saç uzaması için de bu vitamine gerek vardır, yapraklı yeşil sebzelerde, kepekli tahıllarda, fındık, ceviz, fıstık gibi besinlerde bulunur.

Ayrıca E vitamini kuru saçları nemlendirerek saçların canlanmasına hacim katarak sağlıklı saç oluşumuna katkıda bulunur.

Doğal besin kaynakları yeterli değilse ek takviyeler alarak saç sağlığının korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Vitaminleri doğal yollardan almaya çalışmak en iyisidir, ayrıca saç sağlığının korunmasında selenyum, kükürt ve kalsiyum gibi vitaminlerinde yeterli düzeyde alınması gereklidir.

E VitaminiE Vitamini

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı