Anne ve Çocuk

Östrojen Seviyesini Artıran Bitkiler

Östrojen Seviyesini Artıran Bitkiler

Bir çok kadın menopoz döneminde östrojen seviyeleri düşmektedir. Östrojen hormonu üreme ve adet döngülerini düzenleyen hormonlardır. Yumurtalıklarda üretilir ve zamanla azalır, düşük östrojen seviyeleri infertilite ve düzensiz yumurtlamaya neden olur.

istock_77600133_xlarge

Doğal östrojen seviyelerini yükselten otlar:

-Karayılan otu

Menopoz sonrası belirtilerini azaltan bitkisel tedaavilerden biridir. Östrojen için doğal bir öncü, çeşitli bitkisel rahatsızlıklarda yüzyıllardır kullanılmıştır.

black-cohosh-4karayilan-otu

-Böğürtlen

Libido kontrolü için kullanılmış olsada,menopoz sonrası kadın hastalıkları, PMS, infertilite ve gögüslerin şişmesi tedavisinde kullanılır. Hipofiz bezini uyarır.

himalaya_bogurtlen

-Damiana

Damiana, adından anlaşılacağı gibi doğal afrodizyaktır. İçinde doğal östojen bulunur, yumurtlamaya yardımcı olur ve hormonları dengeler. Yorgunlukla mücadele eder, sıcak basmalarını tedavi ederek rahatlatır.

damiana-ekspresi e99cca3cbc010706fcba1d1bd7112857_xl

-Meyan kökü

Östrojen ve progestron oranlarını düzenler, adrenal bezleri uyarır ve endokrin  yaniböbrek üstü bezlerini destekleyerek yorgunluğu önler. İsoflavon ve lignan içerir, adet döngülerini düzenler, menopoz bozukluklarını düzenleyerek tedavi eder.

meyan-kyky 365cicek-meyankoku1

-Çuha çiçeği

Yumurtalıkları besler, doğal protaglandinler içerir, PMS, fibrokistik hastalıkları iyileştirir  ve menopoz semptomlarının tedavisinde kullanılır. Kırmızı ahududu yaprağıyla birlikte kullanıldığında doğum için rahmi hazırlar, bu nedenle hamile kalınca kullanılmamalıdır.

cuha_batakliki_-primula_rosea-4df70184cdd262875e3cad66ce979c94 resim-1000

-Tahtabiti otu

Menopoz semptomlarının giderilmesinde kullanılır, menoposda LH hormonunun yükselmesini baskılar. Ateş basması, gece terlemeleri ve duygudurum hallerini düzenler, terapi de iyi bir alternatif olarak kullanılır.  Günde 3 kez olarak çayı tüketilir.

quassia_wood_chips_photo_1024x1024

-Hayıt otu

Hipofiz bezi üzerindeki etkisi ile lutein yapıcı hormon salgılanmasını artırıp  folikül uyarıcı FSH üretimini azaltarak daha az östrojen ve daha fazla progesteron hormonlarının üretilmesini sağlar. Düzensiz adet döngülerini düzenler, adet öncesi sendromlarını andıran belirtileri düzeltir. Depresyon ve yorgunluğu azalttığı uykuyu düzenlediği bilinmektedir.

teksas-leylagi-kokulu-sifali-hayit-10-tohum-945__48100144_0 hayit1-376x280

Sebzeler,meyveler,tohumlar, tahıllar,fındık, ceviz gibi gıdalar östrojeni artırmaktadır. Östrojenik etkileri olan fitoestrojenler içerirler. Sebze ve meyveler östrojen düzeylerini artırmaya yardımcı olur, soya fasulyesi, keten tohumu gibi gıdalarda bulunur. Brokoli, yeşil fasulye, kabak, sarımsak gibi sebzeler fitoöstrojen içerirler.

foods-that-increase-sex-drive-sacred-herbs

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı