Anne ve Çocuk

Kadınlarda Doğurganlığı Artıran Besinler

Kadınlarda Doğurganlığı Artıran Besinler

Doğru ve sağlıklı beslenme ile birlikte doğurganlığın artırılabileceğini uzmanlar belirtmekle birlikte yumurta ve sperm kalitesinin artırılabileceğini belirtmektedirler. Yediğiniz besinlerde bulunan kimyasallar doğurganlığı azaltmaktadır.

1-33

 

Doğurganlığı artıran doğal gıdalar:

1-Avokado

İçerisinde bulunan mineraller,vitaminler,sağlıklı yağlar, protein, karbonhidrat ve lif dolu besinlerle doludur. Rahim astarını düzeltmeye yardımcı olur, gebelik ve embriyo implantasyonuna yardımcı olur.

Avokado içinde folat yüksek oranda folik asit gebelik esnasında doğurganlığı artırır.

fertility-foods

2-Balkabağı

İçerisinde vitaminler, mineraller ve antioksidanların yanı sıra yüksek oranda lif bulunurken, progesteron hormonunu artırmaya yardımcı olur. Beta-karoten açısından zengin doğurganlığı artırıcı ve sağlıklı sebzelerden biridir. Kabak çorbası yaparak baharat ile tatlandırarak tüketebilirsiniz.

balkabagi_1

3-Pancar

Kısırlığa karşı mücadele eder, kan akışını düzenler, nitrat bakımından zengin, özellikle embriyo implantasyonu için rahim içi kan akışını düzenlemeye yardımcı olur.

Sarımsak, zeytinyağı ve sirke ile birlikte tüketebilir ve turşusunu yapabilirsiniz.

6c8d410e-85e6-4fe7-9b80-08e78064aa95

4-Somon

Anti-inflamatuar ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir protein kaynağıdır. Kadınlarda infertilite tedavisinde önemli bir yeri olduğunugöstermiştir, beyin fonksiyonuve göz sağlığını artırarak, kalp sağlığı açısındanda önemli olduğu kesinleşmiştir. Ancak organik somon olmalı çiftlik somonları olmamalı.

6-ways-naturally-boost-fertility-salmon-2160x1200

5-Yumurta

Besleyici gıdalar arasında bulunmaktadır, yapılan araştırmalarda yumurta çak farklı vitaminler ve mnerallerin yanı sıra yağlar açısındanda zengin bir protein kaynağıdır.

eggs-925616_1920

6-Ceviz

Prostat ve meme kanserini önlemekle birlikte sperm kalitesini artırır. Protein, omega-3 yağları ve E vitamini açısından zengin olduğu ve ceviz veya fındık günde bir avuç tüketilmesi gerektiği sperm canlılığını ve kalitesini artırdığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

gty_walnut_wy_140401_16x9_6087-superfoods-that-increases-fertility-in-men-and-w-6

7-Su teresi

Turpgiller familyasından olan su teresi C vitamini, Kvitamini,beta-karoten, demir, iyot gibi besin maddelerinden zengin aynı zamanda serbest radikal hasarlarına neden olan oksidatif stresi yavaşlatmaya yardımcı olur. Antioksidan açısından zengin DNA hasarnı önlemeye yardımcı olur.

photo-jul-08-3-55-17-pm

Radishes on wooden background

8-Nar

C vitamini, K vitamini, folik asit ve diğer vitaminler ve mineraller açısından zengin bir besin kaynağıdır. Anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı yaşlanma etkilerini yavaşlatır ve aynı zamanda gebelikte bebeğin beyin hasarlarını önlemiş olur.

pomegranates-for-sperm-quality-and-fertility

9-Kuşkonmaz

Güçlü bir antioksidan , C vitamini ve yüksek oranda folat bulunmakla birlikte doğurganlığı artırdığı ve sperm kalitesini yükselttiği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

vegetables-836789_19201447347808

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı