Sağlık

Kozmetik Ürünlerinde Bulunan Zararlı Kimyasallar

Kozmetik Ürünlerinde Bulunan Zararlı Kimyasallar

Hepimiz bir çok kozmetik ürünleri kullanıyoruz, içerisinde hangi maddeler olduğunu bilmiyoruz. Bilsek te okusak ta anlamıyoruz, zira kozmetiklerin içerisinde ne tür kimyasalların olduğunu ve ne kadar zararlı olduğundan haberimiz yok. Kozmetik ürünlerini kullandığımızda cildimize verdiği zararlardan habersiziz.

En azından bilmiyorsanız da bu yazıyı okuduktan sonra bir fikriniz oluşacak ve mümkün olduğu kadar doğal ürünler kullanacağınızı ümit ediyoruz.

 

Bazı kozmetiklerde bulunan kimyasallar:

1-Triklosan

Bakterileri öldürmek için diş macunlarında, sabunlarda ve deodorantlar, losyonlar, traş kremi, bulaşık deterjanları, ıslak mendiller ve rujlar da  bulunmaktadır. Cilt tahrişine neden olurken insan üreme hormonları troit hormonlarına zarar vermekte, kas fonksiyonlarını ve iskelet sistemini olumsuz yönde etkilediği ortaya çıktı.

lipstick_large

2-Formaldehit

Bakteri üremesini önlemek için kullanılır, şampuan, losyonlar da, makyaj malzemelerinde, temizlik malzemelerinde, tarımda kullanılmaktadır. Cildi tahriş eder, kanserojen madde içerir, endokrin hormonuna zarar verir. Göz, cilt ve solunum yollarına zarar verebilir. Formaldehit  soluyan kişilerde yorgunluk, uyuklama, baş ağrısı, baş dönmesi ve deri döküntüleri  gibi şikayetler görülür.

toxic-chemicals-in-cosmetics-to-avoid

3-Sodyum sülfat

Makyaj ve güzellik ürünlerinde bulunur, duş jelin de bulunur, şampuanlarda köpürtme özelliği için kullanılır, deterjanlarda kullanılır. Kanserojen madde içerir gereğinden fazla kullanıldığında çok tehlikelidir. Bilindik şampuan ve kozmetik ürünlerinden şaşmayın.

toxic-makeup

4-Pitalik

Parfüm ve losyonlarda bulunur. Bir çok kozmetik ürünlerinde kullanılır, genç kızlarda meme büyümesini ve gelişimini engeller , meme kanserine neden olur ve spreylerde de bulunur.

cosmetic-ingredients

5- Toluen

Saç boyalarında, ojelerde çözücü olarak kullanılır. Bir tür tiner etkisi yapar, dezenfektanlar da ve patlayıcı yapımında kullanılır. Toluen solunduğunda yorgunluk, halsizlik, hafıza kaybı, bulantı ve iştahsızlık görülür. Biyo kimyada alyuvarları parçalayıp hemoglobini ortaya çıkarmakta kullanılır.

lavish-emporium-newsletter-1

6-Oxybenzone

Güneş kremlerinde, spreylerde, koruyucu kremlerde bulunmaktadır. Kimi hormonların çalışmasını etkilemektedir, cilt kanserinde etkili olduğu bilinmektedir.

Group of cosmetic bottles isolated on white

7-Parabenler

Kullanılan kozmetik ürünleri raf ömrü uzatılması istenilen kozmetikler, makyaj malzemelerinde, şampuanlarda, saç kremlerinde, diş macunu ve traş jellerinde bulunur. DNA bozukluğu, sperm bozukluğu, hamile annelerde, yeni doğan bebekte stres hormonu yüksek olduğu gözlenmiştir.

editorial-toxic-cosmetics_detail

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı