Sağlık

Kış Aylarında Cildinizi Nemli Tutmanın Yolları

Kış Aylarında Cildinizi Nemli Tutmanın Yolları

Dışarıda soğuk hava, içeride sıcak hava cildinizi kurutmaktadır. Cildin yumuşak ve esnek tutmak için nemlendirilmesi gerekir.

İşte cildinizi nemli tutmanın yolları:

-Çamaşır deterjanlarını değiştirin

Standart deterjanlar bir çok kimyasal içermektedir, yumuşatıcılar, parfümler, boyalar, ağartıcılar ve dezenfektanlar, özellikle cildimize zara vermektedir. Bu kimyasallar cildin kurumasına, egzama, kaşıntı, alerji, sedef hastalığı ve ağrıya neden olmaktadır.

Bu tür sorunlardan kurtulmak iin deterjanlarınızı doğal sabunlardan yaparak cildinizi koruyun ve nemlendirirn.

hm-beauty-cosmetics-2015-campaign03

-Evi Nemlendirin

Kış aylarında nem oranı düşük olduğu için bir çok mikroplara ve alerjilere neden olmaktadır. Evin ısısı havayı kurutmaktadır, evinize nemlendirici bulundurarak veya peteklerinizin üzerine ıslak bez yerleştirerek, veya ütü ile odalara buhar püskürterek evinizin kuru havasını nemlendirirn.

Nemlendirici kullanmak cildinizin nemlenmesini sağlar.

wskt_1

-Yünlü giyinmekten kaçının

Kışın her ne kadar sıcak tutsada yünlü kazaklar cildinizin kurumasına, kuruyan cildinizin kaşınmasına neden olacaktır. Pamuklu ve ince giysileri tercih edin.

-Nemlendirici krem kullanın

Dermatolog tarafından cildinize uygun ve doğal nemlendirici krem kullanın. Kremler ve merhemler yağlı olduğu için kuru ortamlarda cildinizin nemli kalmasına yardım edecektir.

1431285604486

-Cildi nemlendiren gıdalar tüketin.

Sağlıklı yağlardan faydalanın, omega-3 yağ asitleri ile zengin besinler tüketin. Avokado nemi kilitlemeye yardımcı  olan tekli doymamış yağlarla doludur ve cilt hücrelerini koruyan balık tüketin. Sızma zeytinyağı da cildiniz nemlendirir.

02-8-natural-recipes-for-amazing-skin-from-a-plastic-surgeon-avocado-honey

-Doğal sabun kullanın

Duş jeller kimyasal içerdiğinden cildinizi kurutur ve kaşındırır, onun yerine doğal elde yapma sabunlar ile yıkanın. Antibakteriyel sabunlar ve alkol içeren temizleyiciler cildinizi sertleştrir. Yüz temizleme ürünleriniz doğal ve evsel ürünler olsun, meyve özlü yağlar kullanabilirsiniz, bal cildi nemlendirir ve yatıştırır.

Cheerful girl posing outdoors

-Cildinizi kaşımayın

Sonbar ve kış aylarında egzama ve dermatit felaketlerine maruz kalmayın, kuru cilt kaşınır ve kaşıdığınızda daha da kötüleşir, rahatsızlık döngüsü sürer gider.

Cildinizi kaşımak yerine soğuk sıkılaştırıcı kullanırsanız kaşıntı hafiflemiş olur.

shutterstock_126191261

-Ilık duş

Uzmanlar sıcak duş aldığınızda cildinizi kurutacağı ve kaşındıracağını belirterek, sıcaktan ziyade soğuğa yakın ılık su ile duş alırsanız cildinizin nem dengesini korumuş olursunuz. Kışın duş süresini 10 dakikadan fazla tutmamaya çalışın. Sıcak su cildin yağ tabakasını sıyırıp atar onun içn nem dengesini koruyun.

best-drugstore-body-lotions-under-10

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı