Sağlık

Eklemlerimizin Sağlığını Nasıl Koruyabiliriz?

Eklemlerimizin Sağlığını Nasıl Koruyabiliriz?

Eklemler diz, kalça ve omuzlar gibi hareket edebilen sert kemiklerdir.  Birçok eklemler kemiklerin ucunda bulunan kıkırdaklar sayesinde hareket etmektedir. Sağlıklı eklem sağlıklı kıkırdaklar üzerinde bulunur,, kemiklerin birbirleri üzerinde sürtünmesini önleyerek sağlıklı hareket etmesini sağlar.

Eklemlerimizi sağlıklı tutmak için koşmak, yürümek, atlamak, spor yapmak gibi koşulları yerine getirmesi gerekir. Fiziksel aktiviteler, dengeli beslenme ve yaralanmalardan kaçınarak eklemlerimizi sağlıklı tutabiliriz. Çok erken yaşta çok geç kalmadan aşağıdaki adımları izlediğinizde kemik sağlığınızı koruyabilirsiniz.

kemikekl kemikeg

 

Fiziksel aktivite

Aktif olmak eklemlerimizin sağlığını korumak için yapabileceğimiz en önemli şeylerden biridir.Düzenli aktiviteler eklemleri güçlendirerek kasların etrafında tutar. Sağlık için her gün düzenli fiziksel  bulunmak gerekir. Egzersiz ve spor yaparken eklem yaralanmalarında uzak durun.   Erken yaşta diz yaralanmaları ve zedelenmeleri ileriki yaşlarda osteoartrit hastalığına yol açar. Egzersiz öncesi ısınma hareketleri yapmadan spora başlamayın, aksi taktirde yaralanmalara ve sakatlığa yol açabilir.

kemik eklem 85

 

Sağlıklı beslenme

Fiziksel aktiviteler, dengeli ve diyet ile birlikte kilonuzu da yönetmenize yardımcı olur. Özellikle  aşırı kilo almaktan kaçının, diz, kalça ve ayak  eklemleriniz üzerinde aşınma ve yıpranmaya neden olarak artrite neden olabilir.

 

Dengeli beslenme

-Süt, peynir ve yoğurt gibi, meyve, sebze, kepekli tahıllar yağsız veya az yağlı süt ürünleri tüketin.

-Yağsız et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, fasulye, yumurta ve fındık gibi protein tüketin.

-Sağlıklı bir kiloya yardımcı olmak için gıdalarla birlikte fiziksel aktiviteler kaloriyi dengeler.

-Kalsiyum kaynakları düşük süt ürünleri kullanın, kalsiyum ve vitamin açısından zengin dengeli diyet uygulayın.

-Bazı insanlarda kalsiyum ve D vitamini takviyeleri alması gerekebilir, bu vitaminleri günlük karşılayamıyorsa uzmana danışarak ek takviyeler alınabilir.

-Meyve ve sebzeler kemik sağlığı için önemli katkıda bulunurlar.

exercise-joint-fb

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı