Genel

Kemiklerinizi Etkileyen Sağlıksız Alışkanlıklar

Kemiklerinizi Etkileyen Sağlıksız Alışkanlıklar

Kadınlar olarak menopoz sonrası osteoporozun önlenmesi amacıyla kemik yapınızı güçlü tutmak gerekir.

 

İşte kemik sağlığınızı ve yaşamınızı etkileyen önlenebilir alışkanlıklar:

-Kalsiyumun yetersiz alımı

Kemikleri korumak için yeterince Kalsiyum alınması gerekir. Vücudunuzda yetersiz kalsiyum olduğunda, hipotiroid bezi kandaki seviyesini korumak için kendi salgısını artırır ve bu nedenle kemiklerdeki kalsiyumu yok eder. Aynı zamanda daha fazla kalsiyum gebelik ve emzirme sırasında da gereklidir.

daydream-1osteoporosis-5723ce6d3df78ced1fad2d36

A ve K vitamini birlikte almayı ihmal etmeyin, kemik sentezlenmesi için kalsiyum ve fosfor ile bağlanan proteinlerin önemli rolü vardır.

-Güneş

D vitamini takviyeli besinler tüketin ve güneşten faydalanın, D vitamini kalsiyum ve fosfor kemiklerdeki emilimi artırır. D vitamini eksikliği osteporoza yakalanma riskinizi artırır.

-Egzersiz ve aktivite eksikliği

Özellikle bizim kadınlarımız yemeyi sever, bir tık aç kalkayım demez, nede olsa can boğazdan geçer. Yakınlarımdan bilirim, Kemiklerdeki fosfor ve kalsiyum emilimi yanında güneş ve harekette çok önemlidir. Oturduğunuz yerde esneme hareketleri yapmanız bile gününüzü kurtarmaya yetecektir.

circulation-410x2907-main-causes-of-osteoporosis-in-men-1222-1024x796

-Sigara içmek

Çok kötü bir tutku, tutku diyorum bir bulaşan bir daha iflah olamıyor. Ne şekilde içerseniz için her türlüsü zarar, sigara osteoporoza neden olur ve bu da kemik kütlesinin azalma ve kemiklerinizin kırılması demektir.

-Gazlı içecekler

İçinde bulunan fosforik asit kemik sağlığı üzerinde önemli ve zararlı bir etkiye sahiptir. Ne güzel hoşaflarımız, meyve kompostolarımız doğal meyvelerimiz var, pekmezlerimiz her çeşit meyve ve sebzemiz çayımız var iken zararlı gazlı içecekleri tüketmeyelim lütfen.

bad-foods-for-bones-03-pg-fullfotolia_1390050_xs

-Aşırı tuz

Vücudumuzda yeterli tuz var, mümkün olduğu kadar tuzsuz yemeye alışalım. Tuz vücutta bulunan sodyum ve kalsiyumun böbrekler yoluyla vücuttan atılımını sağlıyor. Vitamine ihtiyacımız varken ve kemiklerimiz için çok önemli olan bu iki vitamini tuz yiyeceğiz diye niye idrarla atalım. Tuzu tüketmezseniz kalsiyum ve sodyum kemiklerimizde kalır.

1569565975001_3765846618001_skip-bad-habits-better-bones-600x338getty-170937562-desk-jokey-willie-b-thomas

Unutmayın, vitaminler, güneş, egzersiz hareketlerin birleşimi ile birlikte sağlıklı kemikler ve sağlıklı yaşam sürersiniz. Tercih sizin, 20 dakika en az haftada 3 gün güneşten faydalanmayı unutmayın.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı