Sağlık

Cildinize İyi Gelmeyen Besinler

Cildinize İyi Gelmeyen Besinler

Cildinize iyi gelmeyen besinler akne, kızarıklık, egzama, sivilce ve iltihap gibi rahatsızlıkları ortaya çıkartmaktadır. Cilt koşullarının altında yatan bir çok neden olabilir. Özellikle beslenme yöntemleriniz sizin cildinizin aynasıdır, nasıl besleniyorsanız yüzünüze yansır.

Beslenmemiz iç organlarınızın sağlığının doğrudan yansımasıdır, özellikle karaciğeriniz ve sindirim sisteminiz de oluşan aşırı toksinlerden kaynaklanan yüklenme, cildinizde yağlı cilt, kuru cilt, egzama, sedef hastalığı, deri hastalıkları ve yağlı cilt gibi sorunları beraberinde getirmektedir.

Cildinize İyi Gelmeyen Besinler

Karaciğer kanı süzerek deteksifikasyon oluşturur ancak karaciğere çok yüklenildiğinde görevini yapmakta zorlanır ve yavaş hareket eder veya toksinleri gidermek için diğer organlara filtrelemeye başlar, bu durum ciltte döküntülere, sivilcelere, siyah noktalara, dermatite ve farklı cilt hastalıklarına neden olabilmektedir.

Yediğiniz besinler cildinize ya fayda sağlayacak veya zarar verecek, antioksidanlı beslenme seçeneğiniz de meyve ve sebzeler kolajen üretimine yardımcı olacak, bu da erken yaşlanmanızı önleyecek aynı zamanda karaciğerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olacaktır.

Karaciğeri zorlayan ve cildinize iyi gelmeyecek besinler

-Karbonhidratlar

-Karbonhidratlar, işlenmiş şeker ve işlenmiş un, besin değerleri zayıf, bağırsaklarınızda kötü bakterilerin çoğalmasını sağlar, bunlar da sivilce ve cilt döküntülerine neden olmaktadır. Bir çok probiyotik beslenme kaynakları bulunmakta, bunları tüketerek lahana turşusu ve kefir gibi sağlıklı bakterileri artırabilirsiniz.

Cildinize İyi Gelmeyen Besinler Cildinize İyi Gelmeyen Besinler

-Rafine şeker vücudun daha fazla yağ üretmesine ve gözeneklerin tıkanmasına sebep olmaktadır.

-İşlenmiş şeker bağırsaklarda çabuk emilerek erken yaşlanmaya neden olmaktadır.

-Beyaz un, makarna, pizza, ekmek, kek, kurabiye, ketçap gibi hazır alınan işlenmiş gıdalar cildinizin sağlığının bozulmasına neden olmaktadır.

-Şeker yerine bal, akçaağaç şurubu, pekmez, stevia, hindistan cevizi gibi doğal tatlandırıcılar kullanabilirsiniz.

-Hayvansal gıdalar

Hayvansal beslenme, akne, kızarıklık, egzama gibi cilt hastalıklarının kötüleşmesine neden olmaktadır.

-Hayvansal gıdalar, vücudumuzda doğal hormonal dengesini etkileyebilir.

Cildinize İyi Gelmeyen Besinler Cildinize İyi Gelmeyen Besinler

-Süt en çok gıda alerjileri yapan besinlerden biri olarak tüm vücutta iltihaba neden olur. Yerine hindistan cevizi sütü, badem sütü, fındık sütü  gibi alternatif yöntemler deneyebilirsiniz. Bu alternatif besinler antibiyotik ve laktoz içermediği için karaciğer ve sindirim sisteminiz üzerinde daha sağlıklı bir beslenme yöntemi olacaktır.

-Soya

Soya vücutta emildiğinde östrojen hormonu taklit eden fitoestrjenler içerir, sütte bulunan büyüme hormonlarına benzer, hormonal dengeyi bozabilir. Soya sütü, organik çim ile beslenen et tüketerek cildiniz için daha sağlıklı ve az işlenmiş besin kaynağıdır.

Cildinize İyi Gelmeyen Besinler Cildinize İyi Gelmeyen Besinler

-Fast food

Rafine edilmiş bitkisel yağlar ile kızartılmış, aşırı derecede omega-6 esansiyel yağ asitleri barındırır. İltihaplanma, kronik cilt rahatsızlıkları gibi sorunlar bu tür sağlıksız beslenmekten kaynaklanmaktadır.

Hızlı pişen besinler, işlenmiş gıdalar, kızartılmış gıdalar, yok olan omega-3 ler sağlıksız ve hasta bir cilde davetiye çıkartmaktadır.

Cildinize İyi Gelmeyen Besinler

-Buğday

Bugün yediğimiz buğday genetiği değiştirilmiş sindirimi zorlaştırmaktadır, tam tahıllı ekmek, makarna, kepekli buğday tüketmeye çalışın beyaz un cildinizin düşmanıdır.

Cildinize İyi Gelmeyen Besinler Cildinize İyi Gelmeyen Besinler

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı