Güzellik

Yetişkinlerde Akne Cilt Bakım İpuçları

Yetişkinlerde Akne Cilt Bakım İpuçları

Cildinizin bakımını ve genel sağlığını korumanız için gerekli olan bazı kurallar vardır, bunlara uyulduğunda cildinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Ciltte sivilce oluşumunun bir çok nedenleri vardır, stres, yağlı ve sağlıksız beslenmek, hormon değişiklikleri, ilaçlar, güneş, alerjik reaksiyonlar, hava kirliliği gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Hormonların akne oluşumunda en önemli nedenlerden biri olduğu bilinirken, sebumun aşırı salgılanması ve gözeneklerin tıkanması ile akne oluşmaktadır.

Adet döngüleri esnasında oluşan akne oluşumları çene, yanaklar, boyun ve yüzün üst bölgelerinde oluşur, ayrıca hormonal sivilce alevlenmeleri adet döngüsü ile birlikte artışa geçmektedir.

Yetişkinlerde Akne Cilt Bakım İpuçları

Hormonal çalışmalar serbest testosteron ve adrenal hormon düzeylerini test ederek bunlar eğer yükselmişse genellikle jinekolojik ve adrenal anomalilerden kaynaklanmaktadır.

Hormonal sivilceyi tedavi etmek zordur, kadınlar genellikle kendileri tedavi etmeye çalışırlar her hangi bir yerden yardım almazlar.

Bazı östrojen içeren ilaçlar testosteronu azaltarak sivilce oluşumunu azaltabilir, bunların yanı sıra retinoidler ve antimikrobiyallerin yanı sıra antibiyotikler hormonal akne tedavi etmeye yardımcı olabilirler.

 

Akne cilt bakımı nasıl yapılmalı:

1-Cildi ovmayın

Cildinizi yıkarken ovmayın sivilcelere daha çok zarar verebilirsiniz, yüzü çok fazla yıkamaktan kaçının bunun yerine günde iki kez temizleyici ve nemlendirici uygulayın.

Cildi ovmayın

 

2-Sivilce ürünleri

Özellikle akne için kullanacağınız ürünler içerisinde gözenekleri tıkamayacak vazelin ve mineral yağlardan arınmış olması gerekir, kozmetiklerden kaçınmalısınız.

Sivilce ürünleri

 

3-Yüzünüzü iki kez yıkayın

Hafif alkolsüz temizleyici kullanın, gül suyu gibi cildinizi rahatlatır, yine aloe vera, cadı elması gibi tonerler ile temizleyin ve cildinizi nemlendirin.

Yüzünüzü iki kez yıkayın

 

4-Cildinizi nemlendirin

Akneye maruz kalmış cilt büyük olasılıkla yağlı cilt türüdür, ancak yinede doğal bariyeri korumak için sivilce kurutucu ilaç kullanıyorsanız cildi nemlendirmeniz gerekir.

Cildinizi nemlendirin

 

5-Yatmadan önce cildinizi temizleyin

Eğer gündüz her hangi bir akne kapatıcı kullanmış iseniz kesinlikle yatmadan önce makyajı çıkarın gözenekleri kapatarak iltihaplı akne oluşumuna neden olursunuz.

Yatmadan önce cildinizi temizleyin

 

6-Güneş kremi

Yaz veya kış hiç fark etmez güneş kremi sürmeden dışarı çıkmamalısınız, güneş hasarları sivilce oluşumunu artırmaktadır.

Güneş kremi

 

7-Akne tedavisi

Kesinlikle dermatoloğunuzun uygun gördüğü şekilde akne ilaçlarını kullanın, yetişkinler için en iyi tedavi ürünleri temizleyiciler, tonerler ve nemlendiricilerdir.

Akne tedavisi

 

8-Sabun kullanmayın

Akneli cilde sert sabunlar kullanmayın cildin doğal pH dengesini değiştirip iltihaba neden olur, aynı zamanda nem dengesinin kaybolmasına sonra da sivilce oluşumunu ve bakterilerin çoğalmasına neden olur.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı