Güzellik

Cilt Yaşlanmasını Azaltmanın Yolları

Cilt Yaşlanmasını Azaltmanın Yolları

Bir çok neden cilt yaşlanmasına sebep olurken değiştiremeyeceğimiz tek şey doğal yaşlanma sürecidir. Zamanla hepimizin yüzünde ince çizgiler oluşacak, cildimizin daha ince ve kuru hale geldiğini fark edecek ve cildimiz gençlik dolgusunu kaybetmiş olacak.

Genlerimiz bu süreci kontrol edecek, kimimizde erken yaşlanma olurken kimimizde daha geç yaşlanma olacak, bununla beraber yaşam tarzımız, güneşin zararlar, beslenme ve stres gibi konularda bizim sebebiyet verdiğimiz yaşlanma süreçleridir.

Genlerimizin ve yaşımızın neden olduğu iç yaşlanma sebepleri olurken dışarıdan etkilendiğimiz hava, rüzgar, güneş dış yaşlanma demektir.

Çevremiz ve yaşam şartlarımız cildimizin erken yaşlanmasına neden olurken bu yaşlanma şartlarının cildimiz üzerindeki etkilerini yavaşlatabiliriz.

 

Erken cilt yaşlanmasını azaltmanın yolları:

1-Cildinizi her gün güneşten koruyun

Çalışırken veya yürüyüşe çıktığınızda herhangi bir faaliyette bulunun ya da bulunmayın suya dayanıklı güneş koruma ürünü kullanın.

Giysilerinizin kapatmadığı her bölgeye SPF 30 veya daha üstü ürün kullanın.

2-Bronzlaşmadan kaçının, doğal bronzlaştırıcı kullanın

Bronzlaşmak için her çıktığınızda cildiniz o oranda daha çok yaşlanmasına neden oluyorsunuz, cildinize zarar verecek UV ışınları yayıyorlar.

3-Sigara içiyorsanız

Eğer sigara ve alkol tüketiyorsanız hemen bırakın, cildinizin yaşlanmasını hızlandırarak kırışıklıklara ve solgun bir cildiniz olmasına neden olur.

4-Yüz mimiklerinden kaçının

Birisine kızdığımızda hemen kaşlarımızı çatarız, mimik hareketleri ciltte yer edinerek iz kalmasına neden olur, göz etrafındaki kırışıklıklar güneşe çıktığımızda gözlerimizi kırpıştırırız ve göz etrafındaki kaslar iz yaparak yerleşmesine sebebiyet verir, güneşe çıkarken güneş gözlüğü kullanarak göz etrafındaki ince deriyi koruyun.

5-Sağlıklı beslenin

Erken yaşlanmada sağlıklı beslenmek çok önemlidir, bazı meyve ve sebzeler tükettiğinizde cilt hasarlarını önleyerek veya tamir ederek cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur.

6-Cildinizin temizliği

Cilt temizliğine önem verin, cildinizin hafif yıkayarak tahriş etmeden temizleyin, makyaj temizlemeden uyumayın, cildin tahriş olması erken yaşlanma nedenlerinden biridir.

7-Yüz nemlendirici kullanın

Cildimizi temizledikten ve kuruladıktan sonra uygun bir nemlendirici  kullanın , nemlendirici cildimizin suyu tutmasına yardımcı olur.

8-Yüzünüzü günde iki kez yıkayın

Terleme veya dış etkenlerden dolayı gözenekler tıkanarak iltihaplanmaya neden olabilir, bunun için sürekli yüzümüzü yıkayalım özellikle terledikten sonra cildin mikrop kapması kolaylaşır, bu da cildin erken yaşlanmasına sebebiyet verir.

9-Egzersiz yapın

cildinizin ve bedeninizin esnekliğini korumak, stresten uzaklaşmak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarken cildinize daha genç bir görünüm verecektir.

10-Anti-aging ürünlerin kullanımı

Bir dermatolog tarafından sizin cildinize uygun göreceği anti-aging ürünleri kullanabilirsiniz, cildinizi sıkılaştırmak, cilt hasarlarını onarmak ve sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmak aynı zamanda erken yaşlanmayı önlemek için size uygun ürünler kullanmanızı sağlayacaktır.

Cildinizi sürekli kontrol edin her hangi bir değişiklik olup olmadığı konusunda ve cilt sağlığınız için cilt kontrolleri yaparak sağlıklı genç bir cildinizin olmasını sağlamış olursunuz.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı