Sağlık

Şeker Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Şeker Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Şeker kullanmadan önce çok düşünüp öyle kara vermekte fayda vardır. Şeker için bağımlılık yaptığı, beyaz zehir denildiği, obeziteyi artırdığı, kalp rahatsızlıklarına neden olduğu ve şeker hastalığı yaptığı bilinen gerçeklerdir.

Şekeri hemen hemen gün içinde fark etmeden bir çok yiyeceğin içinde tüketiyoruz. Şeker önceleri bulunamayan bulunmakta hatta zorlanılan lüks bir tüketim gıdası iken, artık diyetlerimizden şekeri çıkararak onsuz da yaşanabileceğini öğrenmiş bulunuyoruz. Paketlenmiş gıdaların çoğunda, dilimlenmiş ekmeklerde, salata soslarında pek çok temel ürünün içinde şeker bulunmaktadır.

Şeker hastalığının baş düşmanı, bazı araştırmacılar şekerin zehirli ve bağımlılık yaptığını belirtmektedirler.

Sağlıklı bedenler şekere savaş açmış durumdalar. Bilim adamları gıdalarda şekerin azaltılması yada kullanılmaması konusunda üreticilere baskı yapmaktalar. Beslenme konusunda çalışmalarda buluna bilim adamları yiyeceklerin ve meyvelerin içinde yeterince şeker olduğunu belirtmişlerdir. Bilim adamları protein olmadan, karbonhidrat almadan yaşayamazsınız ancak şeker almadan yaşanabileceğini çünkü doğada bulunan meyve ve sebzelerde yeterince şeker olduğunu ve insan ihtiyacını fazlasıyla karşılayabileceği konusunda hem fikir olmuşlardır.

Tüm bu gereksiz şeker kullanımında obozite ve diyabet gibi hastalıkların artışına sebep olmaktadır. Fazla şeker kullanımın karaciğerde oluşan yağ da iltihaplanmaya ve yaralara da sebep olarak şeker hastalığına da dönüşmektedir. Şekerin fazla kullanılması bazı hormon seviyelerini yükselterek açlık hissi uyandırarak daha çok yememize sebep olarak obeziteyi artırmaktadır.

Ayrıca nörobilimciler şekerin beyin kimyamızı değiştirerek bizim daha çok yememize ve kilo almamıza aynı zamanda tat duyumuzun değişmesine neden olduğunu belirtmişlerdir.

Şekerli yiyeceklerin çok fazla kilo almaya  neden olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. Aynı zamanda şekerli içecekleri içip de tok tuttuğunu hissetmemesi bu içecekleri bu içecekleri tüketmenizi olası kılıyor. Ayrıca şekerin diş çürümelerine neden olduğu herkes tarafından bilinen gerçeklerdir. Artık şeker kullanıp kullanmamak sizin elinizde, sağlık mı şeker mi?

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı