Sağlık

Ömrü Uzatan Vitaminler Nelerdir?

Ömrü Uzatan Vitaminler Nelerdir?

1-Alfa Lipoik Asit

Alfa Lipoik Asit hücreleri yenileyerek cildi onarır, cilde sağlıklı ve ışıltılı görünüm kazandırır.

2-A Vitamini

Çeşitli bileşiklerden oluşan A vitamni, gözlerin iyi görmesi, kemiklerin gelişimi, hücrelerin çoğalması, hücre farklılaşmasını korumada etkin rol oynar. A vitamini bağışıklık sistemini doğrudan etkileyerek  ömrün uzamasında etkin rol oynamaktadır. İdrar yolları, bağırsakları koruyarak bakterilerle mücadele eder.

vit2

3-B6 Vitamini

Protein enzimlerini metabolize eden B6 vitamini  her şeyden önce protein metabolizmalarında yaklaşık 100 enzime koenzimdir, bu açıdan yaşamsal önemi vardır.  Amino asit  dönüşümlerinde,nükleik asit sentezinde, ve amino asitlerin ince bağırsaktan kana emiliminde yer alır.  Vücudun B12 absorpsiyonuna pozitif etki eder. Ayrıca, magnezyum ve çinko gibi birçok mineralin vücut içindeki işlevlerine de pozitif etki eder.Hemoglobin sentezinde görevlidir. Triptofan metabolizmasında görevlidir. Görüldüğü gibi piridoksin vücudun birçok önemli reaksiyonları için yaşamsal önemi vardır.. Özellikle hormon dengesinde ve nörolojik yapıya olan katkısı da çok önemlidir.

vit1

4-B12 Vitamini

Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu, nörolojik fonksiyonlarda DNA sentezinde önemli bir rol oynar. DNA, RNA, hormonlar, proteinler, lipidler ve Niasin ile korunur.

5-Kalsiyum

Vücutta bol bulunan mineral olan kalsiyum, günlük gıdalarda bulunmaktadır.  Kalsiyum aynı zamanda sinir sisteminde dürtüleri iletmede ve hormon salgılarında önemli rol oynamaktadır. Kemiklerin ve dişlerin oluşumunda ve yaşla birlikte gelen menopozda oluşan kemik erimelerinde iyileştirici etkin rol oynamaktadır.

6-Krom

Deriye uzun süre dayanma özelliği kazandırır. Krom kandaki şekerin hücrelere aktarılmasında yardımcı olur. Kemiklere de faydası olan Krom vücudu obezite gibi sağlık sorunlarından korur.

7-COQ10

İnsan hücrelerinde etkin rol oynar ve yapı bozukluklarını düzeltir. Yaşlılık hastalıklarını, kanser, parkinson hastalığı, kalp hastalığı ve bazı kronik hastalıkların iyileşmesinde etkindir.

vit3

8-C Vitamini

Birçok besin takviyelerinde ve besinlerde doğal olarak bulunur. Cildin kolajen dengesini korumaktadır. Ciltte bulunan yaraları iyileştirerek cilt sağlığını korumaktadır. Fazlasını idrar yoluyla dışarı atılmaktadır.

9-D Vitamini

Güçlü kemiklerin ve dişlerin oluşumunda beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin dayanıklılık gücünü artırmaktadır. En çok güneşten alınmaktadır.

10-E Vitamini

Yağda çözünen bu vitamin antioksidandır. Besinleri enerjiye dönüştürmektedir. Cilt sağlığında, karaciğer lekelerinde ve kırışıklıklarda etkin rol oynamaktadır. E vitamini hasarlı hücreleri tamir eder aynı zamanda bağışıklık sistemini korumaktadır.

vit4

11-Folat

Aynı zamanda B vitaminidir. Hızlı hücre büyümesi ve bölünmesinde  ve yeni hücrelerin büyümesine yardımcı olur. Gebelikte önemli bir vitamindir.

12-Demir

Yeryüzünde en çok bulunan mineraldir. Kan hücrelerine oksijen taşınmasını sağlar. Fazla demir alımı tehlikeli olabilir.

13-K Vitamini

Güçlü kemikler ve kan hücreleri için gereklidir, yaraların iyileşmesine ve damar sağlığı için gereklidir. Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı