Sağlık

Muzun Faydaları

Muzun Faydaları

Tadıyla hem yetişkinlerin hemde çocukların favori meyvesi olan muz zengin mineral ve potasyum kaynağıdır. İçeriğindeki mineral ve potasyum sayesinde sağlığımız için büyük rol oynayan meyvelerdendir. Muz bir çok hastalıktan korunmak için tüketebileceğiniz bir meyvedir. Kan basıncı düzeyinin korunması açısından oldukça önemli muz yüksek tansiyonun düşürülmesi, damar tıkanıklığının önlenmesi,kalbin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesine yardımcı olması bundan dolayı kalp ve damarlara bağlı hastalıklardan korunmak için önerilen meyvelerden biridir. Muzun faydaları bunlarla da bitmiyor.

muz

İşte Muzun Faydaları;

Mide Ülseri: Aşırı mide asidini dengeleyerek  mide ülseri oluşumunu önleyen muz var olan ülserin de tahriş olmasına engel olur.

Sindirim:İshal nedeniyle vücut aşırı su kaybeder bununla beraber vücuttaki eloktritler azalır,muz tüketimiyle kaybedilen eloktritlerin geri kazanılması sağlanır.Bu nedenle ishalin neden olduğu halsizliğe karşı muz kullanılabilir.

Göz Sağlığı:Göz sağlığının korunmasında A,C ve E vitaminleri içeren sebze ve meyvelerin tüketilmesi çok önemlidir.Bunlardan biri olan muz  gözlerin bozulmasını önlemeye yardımcı olur.

Kemik Sağlığı:Muz sindirime yardımcı bakterilerin sayısını arttırır bu nedenle vücut  sindirim sırasında besinlerde bulunan kalsiyumdan daha fazla faydalanır yani kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Kramplar:Gece krampları ya da egzersiz sırasında ortaya çıkan kas krampları için muz tüketilebilir.

Toksinler:Muz, vücutta bululan toksinlerin vücuttan atılmasına yarayan ‘pektin’ içerir.

Kabızlık:Muz besin lifi bakımından zengin olduğu  için bağarsak hareketi sağlayarak kabızlık halinin geçmesine yardımcı olur.

Hafıza:Muz düzenli olarak tüketildiğinde hafıza ve konsantrasyon için önemli olan  potasyum minerali yeterli miktarda alınmış olur.

Kaşıntı: Muz kabuğunun içi sinek ve böcek ısırmalarında alerji nedeniyle  kaşınan bölgeye sürüldüğünde kaşıntının giderilmesine yardımcı olur.

Hastalık:Besin değeri bakımından oldukça zengin olan muz yüksek ateş ve ishale bağlı ani kilo kaybında ihtiyaç duyulan vitamin ve minarellerin vücuda daha kolay alınmasını sağlar.

Muzun avantajları dışında dezavantajı ise yüksek şeker içermesidir, 1 adet muzda yaklaşık 110 kalori  gibi yüksek enerji değeri bulunmaktadır.

Muz buzdolabında saklandığında kabuğu kahverengine dönse bile içi etkilenmez.Olgunlaşmış muz tüketildiğinde muzun faydalarından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.Çürümeye başlamadan önce yenen muz taze muzdan daha fazla antioksidan içerir.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı