Dekorasyon

Mutfak Tezgahları Nasıl Seçilmeli

Mutfak Tezgahları Nasıl Seçilmeli

Tek başına güzel görünen tezgahı seçmek cazip olsa da, bir malzemenin dayanıklığı, bakımı ve maliyeti mutfak tezgahı yaparken dikkate alınması gereken önemli faktörlerdir.

Tezgah üstündeki en iyi seçenek olan granit, siyahlar, beyazlar, yeşiller, mercanlar ve bejler gibi bir çok tonları mevcuttur.  Parlak bir görünüm verir, yumuşak ve mat ve bir çok değişik türleri vardır.

Bir mutfak tezgahı, mutfak tasarımının genel görünümünü oluşturabilir, bu nedenle, hem stilistik zevkinize  uygun tezgahı seçmek çok önemlidir.

Granit tezgah

Beton ve paslanmaz çelik, kalabalık aile ve kalabalık yemekler için mutfak tezgah seçimi için en ideal olanıdır. Yüzeyi dayanıklı, çizilme ve lekelenmelere karşı dayanıklı malzemelerden yapılmıştır.

Doğal granit taşın en büyük özelliklerinden biri çok sağlam olması, dayanıklı, çizilmez, ısıyı izole eden uzun ömürlü ve kullanıma uygundur.

Granit tezgahı renkleri ve dokuları geniş bir yelpazede mevcuttur. Paslanmaz çelik, çok sert bir taş olan granitten tezgah yanmaz, leke tutmaz ve çizilmez özelliktedir. Suya karşı dayanıklıdır, renk ve desen seçeneği boldur, ikinci en pahalı malzemedir.

 

Mermerit mutfak tezgahı

Mermerit tezgah özellikleri:

Güzel ve zarif görünür, istenilen renkte üretilebilir.

Hijyenik ve sağlıklıdır, bakteri barındırmaz.

Döküm mermer, doğal mermerden daha sağlam ve hafifdir.

Limon, sirke gibi asitli besinler iz yapmaz.

Isıya, çizilme ve yanmaya karşı dayanıklıdır.

Kırılmalara ve aşınmalara karşı dayanıklıdır.

Evye ve gövde tek parça olarak dökülür, ek yeri yoktur.

Doğal mermere göre fiyatı daha uygundur.

Mermerit mermer tozları ile polyester ve reçine bazlı bir malzemenin karıştırılarak kalıplara dökülmesi ile elde edilen bir maddedir. Kalıptan çıkarıldığında pırıl pırıl parlar, estetik ve şıktır, cilalamaya gerek yoktur. İstenilen ebat ve renk seçenekleri vardır. Kesici aletler i üzerinde kullanmayın çizilme yapabilir, ortalama ömrü 10 yıldır.

Fiyat açısından laminattan pahalı, granitten daha ucuzdur.

Çimstone tezgah

İtalyan firmasının bir ürünü olan çimstone, ileri teknolojik süreçle üretilen kuvars esaslı kompoze bir taştır. Doğadaki en sert mineral taşlardan biridir.

Çimstone, aşınma, çizilme ve darbelere karşı dayanıklı, hiç bir asit ve bazdan etkilenmeyen, leke tutmayan, sınırsız renk ve doku alternatifi olan bir tezgah malzemesidir.

Mutfak tezgahlarından banyo bankoları, merdiven basamağı, sehpa ve masa olarak ayrı bir fark katmaktadır.

Hijyenik  bir yüzey kaplama maddesi olan çimstone hiç bir şekilde çizilmez ve hijyeniktir.

Laminat mutfak tezgahı

Laminat tezgah lamine ile karıştırılmış,  sıkıştırılmış sunta malzemeden yapılmıştır. Isı ve çizilmelere karşı taş malzemeler kadar dayanıklı değildir.

Ekonomik, temizliği kolay ve şık görünümlü, cila tabakası kağıt ve HDF tabakasından oluşur. Laminat reçine emebilen kağıtların üretim çeşidine göre, sıcaklık ve basınç etkisiyle preslenmesinden elde edilen kaplama malzemedir.

Modern ve geleneksel stillere uygulanabilen ekonomik bir ürün, ancak yıpranma ve aşınmalara karşı onarılma imkanı yoktur.

Corian akrilik mutfak tezgahları

Hijyen olarak bakteri ve virüs geçmesinin mümkün olmayan bir yüzey ile kaplı, doğal akrilik bir üründür.

Akrilik tezgahlar, taş, kum, cam ve porselen gibi ürünlerin hammaddesi ile oluşturulan malzemedir. Sağlık sektöründe ve banyolarda sık kullanılan hijyenik bir üründür.

Sert yüzeyli bir tezgah olmakla birlikte, pürüzsüz görünümlü, çiziklere karşı dayanıklı, mat ve parlak alternatifleri vardır. Solmaz, kırıldığında tamir edilebilme özelliği vardır.

Dekton mutfak tezgahları

Kompozit tezgah grubunda olan ürün, farklı bir kaç malzemenin yüksek ısı ve basınç ile sıkıştırılarak üretilmiştir.

Isıya, çizilme ve aşınmalara karşı dayanıklı, rengi solmayan, kırılmayan gözeneksiz parlak bir malzemedir.

Granit ve mermer gibi doğal taşlara karşı daha ekonomiktir, beyaz ve pürüzsüzdür.

Masif mutfak tezgahları

Masif ahşaptan üretilen doğal ve şık bir üründür. Doğayı seven ve ahşap tutkusu olan kişilerin daha çok tercih ettiği bir üründür. Masif ağacından yapılan tezgah sağlam, kullanışlı ve doğaldır.

Eskise bile daha kıymetli olacak bir ürün masif ağaç tezgah, dayanıklı, sağlam, kullanışlı, doğal ve bakımı kolay, hem modern hem klasik görüntü barındıran güzel bir dekorasyon oluşturacaktır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı