Anne ve Çocuk

Kadınlarda Doğurganlığı Artıran Doğal Yollar

Kadınlarda doğurganlığı artıran doğal yollar bulunmaktadır, bunlar gebe kalmanın yollarından bir kaç yöntemlerinden biri doğal beslenmek, vitamin takviyesi yapmak, karbonhidratlı beslenmeden uzak durmak gibi doğal yolları bulunmaktadır.

Doğal yollarla beslenmek doğurganlığı % 69’a kadar çıkartmakta, işte size doğal yollarla nasıl gebe kalınacağı yönünde yapılan araştırmalardan bazı yöntemler.

Doğal yollarla gebe kalma yöntemleri

1-Antioksidan açısından yüksek gıdalar tüketmek

Kadınlarda doğurganlığı artıran vitaminlerden folat ve çinko gibi besinler hem kadınlarda hemde erkeklerde doğurganlığı artırmaktadır.

Antioksidanlı gıdalar vücudumuzu serbest radikallerden koruyarak  sperm  ve yumurta kalitesini artırarak hızlı gebe kalmaya yardımcı olurlar.

Antioksidan bakımından zengin ceviz, yapılan araştırmalarda sperm kalitesini artırarak doğurganlık oranını % 23 daha fazla şans vermektedir.

Meyve ve sebzeler, C vitamini, E vitamini, folat, beta karoten ve lutein fındık, ceviz, badem, fıstık ve tahıllarda bulunmaktadır. Özellikle kısır erkeklerde sperm sayısını artırarak doğurganlığı sağlamaktadır.

2-Trans yağlardan uzak durun

Özellikle kızartma yağları kullanıldıktan sonra tekrar tekrar kullanılmakta ve trans yağ oluşmaktadır, doymamış yağlar, margarin, işlenmiş gıdalar, gazlı içecekler, boyalı işlenmiş gıdalar ve içecekler kısırlığa neden olmaktadır.

Sağlıklı yağlarla pişirilmiş besinler tüketmek doğurganlığı % 73 oranında artırmaktadır.

3-Karbonhidratlı besinlerden uzak durun

Özellikle kadınlarda polikistik over sendromu için uzmanlar, karbonhidrat rejimi uygulamaktadır.

Düşük karbonhidratlı besinler adet düzenini artırırken aynı zamanda kilo vermenize ve insülin düzeylerinin düşmesine neden olacaktır.

Karbonhidratla beslenen kadınlarda, yüksek oranda düşük riski görülürken testosteron gibi hormon düzeylerini azalttığı belirlenmiştir.

Düşük karbonhidratlı besinler, kadınlarda doğurganlık hormonlarını artırabilmektedir.

4-Lifli besinler tüketin

Lifli besinler vücudunuzda hormon düzeylerinin dengede kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda kan şekeri düzeylerini düzenlemektedir.

Yüksek lifli gıdalar  kepekli tahıllar, meyveler, sebzeler gibi besinlerdir. Yapılan araştırmalarda yüksek lifli gıdalar ile beslenen 35 yaş üstü kadınlarda doğurganlık oranı % 44 artırmaktadır.

5-Bitkisel protein tüketmek

Bitkisel proteinlerin bir kısmı hayvansal gıdalardan alınırken diğer bir kısmı da bitkisel gıdalardan alınmaktadır.

Hayvansal protein et, balık, tavuk, yumurta gibi kaynaklarda bulunurken, bikisel protein, fındık, fıstık, ceviz, fasulye, mercimek ve sebzelerden alınmaktadır.

Hayvansal protein yerine bitkisel proteinler tüketin, çünkü kadınlarda doğurganlık düzeylerini artırmaktadır.

6-Multivitamin alın

Multivitamin alan kadınlarda kısırlık oranı düşük olmaktadır, folat içeren bir multivitamin özellikle yararlı olacaktır. Hamile kalmak isteyen kadınlarda % 26 oranında doğurganlığı artırmaktadır.

Yeşil çay, E vitamini, B6 vitamini içeren diyet gebelik şansını artıracaktır.

7-Stresten uzak durun

Stres düzeyi arttıkça hamile kalma şansı azalabilmekte, stresli olduğunuz dönemlerde hormonal dengeniz altüst olmaktadır. Stres, kaygı, depresyon kadınların çoğunu etkileyerek gebe kalma şanslarını azaltmaktadır, stres seviyenizi kontrol ederek doğurganlık şansını artırın.

8-Kafein, alkol ve sigaradan uzak durun

Yapılan araştırmalarda 500 mg den fazla kafein tüketen kadınların hamile kalmalarını olumsuz yönde etkilemektedir. Aşırı alkol tüketimi doğurganlığı azaltır şansınızı artırmak için bunlardan uzak durun.

9-Doğal takviyeler alın

Bazı doğal takviyeler doğurganlık ile bağlantılıdır, bunlardan bazıları arı poleni, arı sütü içerisinde aminoasitler, lipidler, vitaminler, demir, kalsiyum gibi bir çok vitamin bulunurken aynı zamanda doğurganlığı da artırmaktadır.

10-Demir alın

Demir vitamini tüm sağlıklı kadınların doğurganlık düzeylerini etkilemektedir. Demirden zengin gıdalar tüketin ve demirin bağırsaklarda emilimini sağlamak için yanında C vitamini kaynaklı besinler tüketin.

Gebe kalmaya çalışıyorsanız yukarıda yazılanları uygulamaları en az 3 ay sürdürmelisiniz, yaşam tarzında olumlu değişiklikler yapmak sağlıklı beslenmek stresten uzak kalmak vücudunuzu gebeliğe hazırlayacaktır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı