Sağlık

Burnunuz tıkandıysa işte en etkili yöntemler

Burnunuz tıkandıysa işte en etkili yöntemler, burun tıkanıklığı her mevsim başınıza gelebilecek ve gününüzü olumsuz etkileyecek en önemli sorunlardan biridir. Burun tıkanıklığının doğal çözümünü sizler için araştırdık. Özelikle kış aylarından bahara geçişte veya yaz aylarından sonbahara geçişte gribal enfeksiyonlar daha sık görünmekle birlikte. vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması hastalığa davetiye çıkartmaktadır.

Bahar aylarında gerek havada bulunan polenlerden gerekse dengesiz sıcak havanın etkisiyle burun tıkanıklıkları arttı. Burun tıkanıklıkları nefes almakta güçlükler yaşanırken başağrısı ve nefes alamama gibi orunları beraberinde getirirken hastalığı atlatmak dahada zor hale gelebilmekte, onun için ilk aklımıza gelecek olan şeyler doğal yollar ile sorunu çözebilmek en sağlıklı yollardan biridir.Bu nedenle burun tıkanıklığınız hızlı bir şekilde çözmenizi sağlayacak etkili yöntemlere bir göz atalım.

Burun tıkanıklığına doğal çözüm yolları

Her evde bulunabilecek basit malzemelerle burun tıkanıklığının önüne geçebilirsiniz. Fakat burada belirttiğimiz önerilerin farklı kaynaklardan derlenmiş olduğunu ve kullanmadan önce bir uzmana danışmanız gerektiğini unutmayın.

-Parmaklarınız ile burnunuzu açabilirsiniz

Eğer burnunuz sık sık tıkanıyorsa bu yöntemin genel olarak işe yaradığını söyleyebiliriz. Baş ve işaret parmağınızı burun deliklerinize nazikçe sokup yukarıya kaldırın. Bu sırada da burnunuzdan hava alıp vermeye çalışın. Burun kanalını tıkamanızla birlikte içeride oluşacak olan basınçla burun tıkanıklığınızı giderebilirsiniz. Fakat oluşabilecek aşırı basınçla birlikte burun içerisinde bulunan hassas sinirlerde hasar oluşturabileceğinizi ve bunun burun kanamalarına sebebiyet verebileceğini unutmayın.

-Tuzlu ve Karbonatlı Su

Yarım çay bardağı suyu kaynatın ve soğuduktan sonra suyun içerisine yarım çay kaşığı tuz ve yarım tatlı kaşığı karbonat ilave edin ve iyice karıştırın. Bir elinizle bir burun deliğinizi kapatıp diğer burun deliğinizle bu karışımı burnunuza çekin. Veya bir şırınga yardımı ile yine bir burun deliğni kapattıktan sonra diğer burun deliğinize şırınga yardımı ile aşırı basınç uygulamadan sıkın. Daha sonra diğer burun deliğine de aynı yöntemle uygulayarak burun tıkanıklığınızı çözüme kavuşturabilirsiniz.

-Eğer burnunuz geceleri tıkanıyorsa yatış pozisyonunuzu değiştirin

Eğer burnunuz geceleri yatağa yattığınızda tıkanıyorsa bu yatış pozisyonunuz ile alakalı olabilir. Şimdi belirteceğimiz yöntem yazımızın başında belirtmiş olduğumuz parmak yöntemi gibi geçiçi bir yöntem olsa bile rahat bir gece geçirmenizi sağlayacaktır.

-Mentollü keskin kokular

Keskin kokular burun tıkanıklığının önüne geçmek için etkili yöntemlerden bir tanesidir. Doğada bulunan bazı keskin kokuları koklayarak burun tıkanıklığını giderebilirsiniz. Bu kokuların başında Mentol ve nane esansları gelir.

-Sıcak havlu ile burun tıkanıklığını giderebilirsiniz.

Temiz bir havluyu ısıtarak yüzünüze yerleştirin. Fakat bu ısı, yüzünüzü yakmayacak şekilde olmalıdır. Havluyu yüzünüze yerleştirdikten sonra burnunuzdan nefes almaya çalın. Sıcak duş almakta burun tıkanıklığınızı açacak ve sizi rahatlatacaktır.

-Su karşımı

Bir bardak suyu kaynatarak içine bir miktar limon ve nane ekleyin. Sudan çıkan buharı burnunuza çekerek burun tıkanıklığını giderebilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı