Moda

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Modaya uymak  ve şık giyinmek istenirken özellikle  ayak sağlığı tehlikeye atılıyor. İşte uzmanlarımızın derlediği, ayakkabı seçilirken en çok yapılan hatalar:

Önü daralan ve ayağı sıkan ayakkabılar
Ayakkabı  seçilirken en sık yapılan hata önü darlaşan ve ayağı sıkan dar kalıplı, topuklu ayakkabılar ya da botların tercih edilmesidir. Seçilen bu ayakkabılarla uzun süre ayakta kalmak da ayak sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Önü daralan ayakkabılar ayağın, özellikle parmakların ayakkabı içerisinde rahat hareket etmesini engeller  ve zamanla ayak parmaklarının şeklinin bozulmasına sebep olur.

Yüksek topuklu ayakkabılar
Yüksek topuklu ayakkabı giyildiğinde ağırlık ayağın ön kısmına verildiğinden parmaklara aşırı yük binmektedir. Eğer uzun süre topuklu ayakkabılarla ayakta durulursa ayak ve parmaklarda şekil bozuklukları ortaya çıkar.

Çok yüksek platformlu ayakkabılar
Çok yüksek platform gibi denge bozucu ayakkabılar moda olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Üstelik bu ayakkabıdaki platformların sert olanları ayakkabı içinde ayağın hareketini kısıtlamakta ve bu da diğer eklemlere aşırı baskı uygulanmasına sebep olmaktadır.

Tamamen topuksuz ayakkabılar
Özellikle gençlerin tercih ettiği aşırı yumuşak ve tamamen topuksuz ayakkabılar ı giymek de zararlıdır. Bunlar genellikle bez veya süetten oluşan ayakkabı ve çizmelerdir.Bu tip ayakkabılar ayağı hiç kavramadığı ve ayağın  iç kısmını hiç desteklemediği için içe basmaya meyilli olan insanlarda bu bozukluğun daha da artmasına sebep olabilmektedir.

Bir numara büyük ayakkabılar
Topuklu ayakkabı  veya bot alırken kalıbı ince olan ayakkabıların büyük numaralılarını tercih etmek yapılan büyük bir yanlışlıktır. Çünkü büyük numaralı ayakkabılarda yürüdükçe ayak öne doğru kayar ve bu durumda ayakkabı ayağı önden vurur.Ayakkabının arkası boş kalacağı için yürürken topuk hareket eder.Bunun sonucu olarak ayak ayakkabıya sürtündüğünden dolayı ayakta yara oluşur.

Çok sert deriler ve sert rugan ayakkabılar
Bu tür ayakkabılarda esneklik ve yumuşaklık olmadığı için ayağın fonksiyonunda bozukluk meydana gelir.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı