Hobi

Zambak Çiçeği

Zambak Çiçeği

Zambak; görkemli çiçekleri ve birden fazla renk çeşitleri ile özel bakım gerektirmeyen saksılarınızın ve bahçenizin gölgeli, nemli köşesinde yetiştirebileceğiniz bir çiçektir.

Zambak lilium cinsine ait melez ve çok yıllık soğanları olan bir çiçektir. Sarı, pembe, beyaz, mor, turuncu, bordo, saf beyaz renkleri ile geniş bir yelpaze sunar. Bazı türleri lekeli, benekli ve alacalı olabilir.

Zambak Çiçeği
Zambak Çiçeği

 -20 dereceye kadar dayanıklıdır, neredeyse hiç bakım yapılmadan diğer yıla tekrar çiçek açmaktadır.

Zambak dikimi

Ekim ve bahar aylarında 10 cm derinliğe dikilerek toprağı nemli tutulur, kısmi gölge, çiçeklenmesi mayıs aylarında olur ve humuslu toprağa dikmek gerekir.

Binlerce çeşidi olan zambağın 100 kadar yabani türü bulunmakta, çiçekler dik, yanal ve asılı olabilir. Melezler arasında Asya ve Şark zambakları gelmektedir. 

Zambak Çiçeği Zambak ÇiçeğiZambak Çiçeği

Hibrit zambaklar bahçede daha az yetiştirilir çünkü virüslere karşı dayanıklı ve hassas değildir. Çoğunlukla çiçek buketlerinin arasında kullanılır.

Zambak bakımı

Çiçeğini büyüme süresi boyunca nemli tutmak, ilkbaharda organik gübre vermek gerekir. Sonbaharda ancak kuruyan yaprakları kesebilirsiniz. Parazit ve hastalıklar izlenerek, özellikle yaprak bitleri için uygun ilaçlama yapılabilir.

Zambak Çiçeği Zambak Çiçeği

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı