Sağlık

Unutkanlığı Önleyen Gıdalar

Unutkanlığı Önleyen Gıdalar

Unutkanlık yaşlanmayla beraber ortaya çıkan bir hastalıktır, stres, yorgunluk ve yoğun çalışma temposuyla artık genç yaşlarda da sık rastlanan bir durumdur. Unutkanlığı tamamen yok edemeyiz ancak  yavaşlatabiliriz, yapılan araştırmalar bazı gıdaların yeteri kadar alınmasıyla bunun mümkün olduğunu belirlemiştir.

 

Balık

Somon, sardalye ve diğer yağlı balıklar beyin performansı ve bellek düzenleme açısından zengin Omega 3 yağı içermektedir. Haftada üç kez balık yiyerek ya da balık yağı takviyesi yaparak belleğinizi güçlendirebilirsiniz.

 

Hindistan Cevizi Yağı

Beyin için harika bir enerji kaynağıdır, hafızayı güçlendirir  ve beynin işleyişine yardımcı olur. Soğuk preslenmiş organik hindistan cevizi yağı her gün yaklaşık olarak 20 ml alınabilir veya yoğurt ile beraber tükatilebilir.

 

Yumurta

Düzenli tüketildiğinde hafızanın güçlenmesine ve iyileşmesine yardımcı olur. Yumurta beynin ihtiyacı olan nörotransmitter üretimi için tüketilmesi gereken önemli besinlerden biridir.

 

Ceviz

Hafıza arttırmaya yardımcı olur, Omega 3 yağı bakımından çok zengindir. İçeriğindeki serbest radikallerden dolayı beyin hasarını engellemeye yarayan antioksidan üretmektedir.

 

Yeşil Çay

Günde 2-3 bardak içilen organik yeşil çay, yaşlanmaya bağlı dejenerasyona uğramış beyin hastalıklarını tedavi etmek ve hafızaya güçlü destek vermektedir.

 

Ginkgo Biloba ( Japon Eriği)

Kan damarlarını genişleterek beyne giden kan dolaşımını arttırmaktadır. Ginkgo Biloba hafıza ve konsantrasyonu güçlendirir ve  enerji takviyesi sağlayarak zihinsel gerilemeyi geciktirir. Yoğun ve stresli işlerde çalışanların enerji, dikkat ve performansını arttırmak için önerilmektedir.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı