Güzellik

Su İçmeniz İçin Çok Önemli Nedenler

Su İçmeniz İçin Çok Önemli Nedenler

Herkes su içmenin vücudumuz için ne kadar önemli olduğundan bahseder dururlar, ancak sağlık açısından çok faydalı olduğu konusunda yeterli bilgi vermezler.

Ortalama vücudun 8 bardak suya ihtiyacı olduğu yönünde söylentiler var bilimsel değil, sadece vücut susuz kalmasın diye  bu sayı verilmiş olabilir.

Eğer çok hareketli ve sıcak bir ülkede yaşıyorsanız 8 bardak yeterli gelmeyebilir, bunun yanında hareketsiz bir yaşamınız ve soğuk bir ülkede yaşıyorsanız 8 bardak su fazla gelebilir.

Gördüğünüz gibi her şart su gereksinimlerini değiştirebiliyor. Bu konuda yine de suya ne kadar ihtiyacınızın olacağına kendiniz ve vücudunuz karar verecektir.

Siz yine de ne olur, ne olmaz 8 bardak su içmenin altına pek düşmeyin isterseniz, karar sizin.

Sulu kalmanın hayatınızı ne derecede etkileyeceğini yazalım, sonra su konusunda kararınızı verirsiniz.

-Su içmek enerjiyi artırır, eğer çok yorgun iseniz, o gün suya ne kadar ihtiyacınız olduğunu bulmuş olursunuz, hem de sizi dinç ve uyanık tutar.

-Baş ağrınız hafifler, uzmanların yaptığı araştırmalara göre baş ağrılarının çoğunluğu vücudun susuz kalmasından kaynaklanmaktadır.  Baş ağrısı hissetmeye başladığınızda suyu bol için, vücudunuzun susuz kaldığının göstergesidir.

-Kilo vermeye yardımcı olur, Sulu kaldığınızda bağırsaklarınız ve metabolizmanız çalışır, kabız olmazsınız, sindirim sisteminiz iyi çalışır ve zayıflamanıza da yardımcı olur.

Su vücudunuzun yiyecekleri kolayca sindirmesine yardımcı olur.

-Kas kramplarını önler, egzersiz yapanlar ya da çok hareketli kişilerde sürekli kas ağrıları ve yorgunluk oluşur. Oysa susuz kaldığınız için kaslarınızda ağrı ve kramplar oluşmaktadır. Yine vücudunuzun susuz kaldığının belirtileridir.

-Cildiniz pul pul dökülüyorsa, susuz kaldığınızın kanıtı, zira susuz cilt soyulur, kurur, çatlar ve kırışıklıklarınız belirmeye başlar, aman suyu bol için güzelleşin.

-Ayak topuklarınız çatlar, yine vücudunuzun yeterli su almadığının en belirgin belirtilerinden biridir. Su bol içtiğinizde cildiniz parlar ve nemli görünür. Ellerinizin üzerinde kuruluktan oluşan çatlaklar ve derinin kırışması susuzluktan kaynaklanmaktadır.

-Kafa derisinde oluşan pullanmalar, vücudunuzda kaşıntı oluşması kuruyan ve terli su içmediğinizden kaynaklanmaktadır.

-İdrar renginiz sarı ise yeterli su içmediğinizin kanıtı, yeterli su içmediğinizde beyniniz yeterli çalışmaz, beyninizi daha çok çalıştırmak ve yormak istiyorsanız yeterli su içmelisiniz.

İşte su içmeniz için bilmeniz gerekenler karar sizin. Ben su içemiyorum ne yapmam gerekir dediğinizi duyar gibiyim, zira bende onlardan biriyim, ama su içmek için başka yollar buldum size yazayım.

Sabah öğleye kadar 3 bardak su, öğleden sonra akşama kadar 3 bardak su, akşam yatana kadar 3-2 sizin kararınız sorun çözüldü.

Suyu sade içemiyorsanız, sürahi içine bardak ile içeceğiniz suyu ölçün içine nane ve çubuk tarçın ekleyin, diğer içeceğiniz suya elma dilimleyin, salatalık, maydanoz, limon ve dereotu hangi bitkiniz bulunuyorsa evinizde onu ekleyin suyunuzu keyifle içeceksiniz.

İçeceğiniz suyun içine taze otlar ve meyveler eklediğinizde hem bağışıklık sisteminiz çalışacak, hem sindirim sisteminiz çalışacak, vücudunuz susuz kalmayacak ve cildiniz güzelleşecek.

Su içerken vücudunuz size dur diyecektir, o zaman bedeninizin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu bilmiş olursunuz.

İçeceğiniz suyun içine katacağınız meyve ve sebzelerin taze olmasına dikkat edin, aynı zamanda kilo vermenize ve sağlıklı olmanıza yardımcı olacaktır.

Unutmayın ki tüm hastalıkların başlangıcı susuzluk ile başlamaktadır, sağlık ve güzellik için suyunuzu bitki, meyve, sebze ve baharat ekleyerek içmeye çalışın.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı