Hobi

Pisa Kulesi

Pisa kulesi, Santa Maria Assunta Katedrali’nin çan kulesi olarak yapılmıştır.

 Kulenin inşaatı 1173 yılında başlamış ve 1350 yılında çalışmalar bitmiş, killi ve kumlu zemine yerleştirilen kule 3. kat inşaatından itibaren eğilmeye başlamış, 56 metre, 8 kat ve 7 çan kulesi bulunmaktadır. Diotisalvi tarafından yapıldığı sanılmaktadır, kulenin tepesine çıkmak için üç döner merdiven çıkmak gerekir.

19. yüzyıl boyunca pisa kulesinin eğimini düzeltmek için çalışmalar yapılmıştır, ancak yer altı sularının çok olduğu bölgede suyu pompalarla dışarı akımına çalışılsa da zeminden dolayı pisa kulesini doğrultmayı kimse başaramamıştır.

1908 yılında Pisa kulesi inceleme komisyonu kurulmuş, 92 ton çimento etrafına dökülerek, silindir ve döşeme plakları  çıkarıldı, ancak eğim durdurulamadı ve önceki eğimden daha fazla hasara yol açtı.

1973 yılında farklı bir proje ile eğim düzeltilmeye çalışıldı ancak eğimin daha çok artmasına neden oldu.

Bu şekliyle turistlerin ilgisini fazlasıyla çeken kule için 1993 yılında 4.5 derece eğilmesi ile bina yıkılacak diye korkuldu. Çan kulesinin eğimini düzeltmek için farklı yöntemlere denendi, 900 kg kurşun uçlara yerleştirilerek eğim durdurulmaya çalışıldı.

Sürekli dengesizlik nedeniyle kazı çalışmaları yapılarak kurşun ağırlıklar kaldırıldı, altta kalan toprak kazılarak çıkartıldı kule’nin eğimini 0.5 azaltıp 50 cm’ye düşürüldü, kulenin bu şekilde eğimli kalacağı yapılan hiç bir işlemin eğilmeyi durdurmadığı  zira mevsimsel sıcaklıklar su seviyesi hareketleri neden olarak, 300 yıl daha kulenin yıkılmadan ayakta kalabileceği uzmanlar tarafından karar verilmiştir.

Biz kuleyi ziyarete gittiğimizde inanılmaz yoğunlukta turist akımına uğramış ve resterasyonu henüz bitmemiş bir kule ile karşılaştık, her şeye rağmen muhteşem bir görüntüsü olan kulenin eğimi, merdivenleri ve yüksekliği konusunda bizde fikir yürütmeye çalıştık.

3 Ağustos 2018 yılında ziyaret ettiğimiz pisa kulesi bizimde hatıralarımızda yer alırken eşim, çocuklarım ve arkadaşlarımızla çıktığımız bu yolculukta pisa kulesini doğrultma fotoları hatıralarımızda yerini alacaktır.

Pisa kulesinin bulunduğu meydanda santa maria maggiore vaftizhane ve camposanto katedrali ve pisa kulesi bulunmaktadır.

İnsan hayatının üç aşamasını anlatan katedral doğum (vaftizhane) yaşam (katedral) ölüm (mezarlık) anlatılmaktadır.

Pisa kulesini ziyaret ettikten sonra şehirde caddelerde yürüyerek gezebilirsiniz, eşsiz mimari örnekleri burada görebilir, Via Ghini 5’teki eşsiz botanik bahçesini, bitki örneklerini ve tohum bankasını ziyaret edebilirsiniz.

İnsan anotomisi müzesi içinde yer alan anjiyolojik, embriyolojik, sendizolojik, splanktolojik ve osteolojik koleksiyonlar ile anotomik mum modelleri de ziyaret edebilirsiniz.

Lungarno’da galileo galilei’nin orijinal teleskopu ve onun keşfettiği gezegenler ile ilgili çalışmalarını ziyaret edebilirsiniz.

Yüryerek borgoya geçebilir burada orta çağdan kalma freksli ve kemerli yüksek tavanları bulunan tüccarların ve zanaatkarların evlerini görebilirsiniz.

Arno nehri boyunca yapacağınız yürüyüşlerde kemerli köprüler ve zenginlerin o muhteşem saraylarını eşsiz manzara eşliğinde görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı