Hobi

Örneklerle, Tığ İşi Dantelin Hikayesi

Tığ işi dantel Fransızca dantela’dan gelmiştir, bizde yöresel olarak tentene, dantela gibi terimler alarak günümüzde dantel olarak yerini almıştır. Ev dekorasyonunda ve kıyafetlerde yoğun bir şekilde kullanılan dantel, kadınlarımızın aile bütçesine katkıda bulunmak, boş vakitlerini değerlendirmek ve çeyiz hazırlamak gibi günümüze süre gelen el sanatlarından biridir.

İplik ve tığ kullanılarak elde yapılan ilmek, zincir ve dolgulardan meydana gelen bir örgü tekniğidir. Tığ işi dantel gelenek ve göreneklerimizde her genç kızın çeyizinde olmazsa olmazı olan danteller anneannelerimizden, babaannelerimiz den günümüze gelen çeyizlerdir.

Dantel modelleri, yastık kenarları, çarşaf kıyıları, masa örtüleri, vitrin ve yatak odası takımları, perde, havlu kenarı, pike takımı gibi sayısız alanlarda kullanılan dantel, kadinsen.com sitemizde bir çok örneklerden yararlanabilirsiniz.

Biraz dantel bilenler dilerlerse örnekleri kolayca uygulayabilirler, el emeği göz nuru dantel örnekleri evlerimize ayrı bir hava, sıcaklık ve huzur verirken, sizleri de psikolojik ve fiziksel olarak rahatlamanızı da yardımcı olacaktır. Bir evin olmazsa olmazlarından biri olarak tığ işi danteller, ülkeye ve yöreye göre farklılık gösterse de bu önemli sanat eserleri adına bir çok ülkelerde dantel sergileri ve müzeleri kurulmuştur.

Polonya’da, İngiltere’de, Hollanda’da, İrlanda’da, İtalya’da, Rusya’da ve sayamayacağımız bir çok ülke’de ve bizde el sanatları tığ işi dantelleri gelecek kuşaklara aktarmak için önemli adımlar atılmıştır.

Dantel hemen hemen her evde eski bir camda perde olarak önümüze çıkarken o evde yaşanmış hikayelere ve hatıraları da içinde barındırarak eskimiştir, derler ya dili olsa da konuşsa işte dantel, bir yastıkta kılıf olurken, rüyalarınızı paylaştığınız hatıranız olurken evin başka bir yerinde bir konsol içinde birinin hediye ettiği veya Almanya’da gurbetçi olarak çalışanların getirdiği sarı altın rengi fincanların altında güzelliği bütünlemek için bekletilmektedir.

Tozlanmış sehpa ve misafir gelince kullanılan masaların üzerinde zamanı geçirirken, bir tepsi örtüsü, pike takımı ve çeyizlik bohçalarda kullanılmada daha doğrusu kullanılmaya kıyamadığından bekletilen dantellerimiz hep hatıraları da birlikte taşımaktadır, komşudan aldığım örnek, ya da annem örmüştü hatıraları ile değerine değer katan danteller sadece dantel değildir, kültürümüzün ve hatıralarımızın birikmiş canlı tanığıdır.

Sadece Anadolu da değil bir çok yöremizde tığ işi danteller gelin çeyiz ve bohçarında yerini alırken, bazı yörelerde genç kız evlenmeden bir kaç gün önce çeyizini sergiler, daha doğrusu dantel sanat eserlerini sergileyerek görücüye çıkar. Herkes gelinin çeyizinin ne kadar çok ve ya az olduğuna, dantel örneklerinin nereden aldığına, meraklı kişiler tarafından sorgulanarak aaa bende de var bu örnekten, şu komşu da vardı veya hiç kimsede görmediğim örnekler ve çok güzeldi gibi kendi aralarında yorumlar yaparlar ve genç kızlar arasında epey bir gündem oluşturur.

Çeyiz bohçalarında evlenecek genç kızlar daha özenli danteller seçerken, tüm aile ve yakınlara da bohça hazırlanmaktadır.

Günümüze kadar gelen çok özel ve güzel geleneklerden biri olarak ben de çeyizimiz çocuklarıma bırakarak bu gelenekleri ve kültürü yaşatmalarını istiyor ve diliyorum, zira herkesin sandığında hatırası olacak bir dantel hep bir köşede sizleri bekleyecektir.

İnce bir sanat olan el işi dantel kültürümüzün önemli bir parçası olmakla birlikte moda evlerine, tasarımcıların ve bir çok modacının tasarım ve kolleksiyonlarında bulunurken, dantel hayatımızda yıllar boyunca serüveni devam edecek ve bizlerden sonraki kuşaklara ulaşacaktır.

 

 

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı