Sağlık

Milia Nedir? Nasıl Tedavi Edilir.

Milia nedir? Nasıl tedavi edilir, ciltte görünen küçük beyaz yumrulardır, cilt yüzeyinin altında tıkanmış cilt gözenekleridir.

Çocuklarda yaygın olarak bulunan milia, çoğunluklar göz altlarında ve yanaklarda oluşur.

Milia oluşum nedenleri, ciltte keratin fazlalığından ölü derinin birikmesi  ve cilt yüzeyindeki gözenekleri içinde sıkışıp kalmasından oluşur. Gözenekler tıkandığı için dışarı atılamıyor ve küçük beyaz kistler oluşuyor.

Aynı zamanda bir tür cilt enfeksiyonu olan milia, uykusuzluk, makyaj ürünlerinin ciltte yeterli temizlenmemesi, sigara, hijyen ve yaşam tarzı faktörleri de etkili olmaktadır.

Bazı ilaçlar, fazla yağlı et yemek, fazla spor yapmak keratin yüksekliğine neden olur, böbrek hasarı, idrar yolu enfeksiyonu, vücudun susuz kalması, kas hastalıkları ve sorunlu hamilelik de milia oluşum nedenlerindendir.

Keratin yüksekliği, yüksek tansiyon, diyabet gibi rahatsızlıklar oluşturacağından dikkate alınmalıdır., ayrıca keratinin vücutta yüksekliği aynı zamanda böbreklerin yeterli çalışmadığının göstergesidir. Kan ve idrar testi ile keratin sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

Mili nasıl tedavi edilir?

1- Keratin yüksekliğinden de oluşan milia, cilt maskeleri ile ölü deriyi çıkartarak, gözenekler altında birikmiş olan keratinin cilt yüzeyine çıkartılması sağlanabilir.

2-Buhar, sıcak duş alarak veya buhar banyosu ile birlikte sıkışan gözeneklerin açılması sağlanarak keratinin dışarı çıkması sağlanır.

3-Gül suyu ve bal, ikisini karıştırarak maske yapın ve yüzünüze uygulayarak 15 dakika bekletin ve durulayın. Hafta da 3 kez bal maskesi uygulayın, bal içerisinde anti-inflamatuar özellikler bulunur, cildin tedavi edilmesine yardımcı olacaktır.

4-Yüz tonerleri, cilt soyucu maskeler, salisilik asit tedavileri ile ölü deri hücrelerini soyarak sıkışmış keratini dışarı çıkartmış olursunuz.

5-Tıbbi tedaviler

-Sterilize iğne ile milianın çıkartılması

-Kriyoterapi, sıvı azot miliayı dondurup yok eder.

-Lazerle, kistleri açarak milia çıkartma yöntemlerinden bazılarıdır.

6-Sabunlar, gece serumları, E vitamini göz altlarına masaj yaparak akşamdan uygulanır, cildi nemlendirir ve yenilenmesine yardımcı olur.

-Milia önlemek için makyaj öncesi ve sonrası cildinizi temizleyin, hassas cildiniz varsa peeling uygulayarak ölü derinin dışarı çıkmasını ve gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

-Retinoller, gözenekleri açarak kistlere yol açan ölü hücrelerin birikmesini önler.

 

Kistler, cildin derinlikleri altında ise uzman yardımıyla veya dermatoloğa giderek tedavi yöntemleri üzerine bilgilenerek milia dan kurtulabilirsiniz.

 

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı