Anne ve Çocuk

Meme Ağrısına Neden Olan Sebepler

 

Meme ağrısına neden olan sebepler, her kadının hangi yaşta olursa olsun göğüs ağrısını bir şekilde yaşamaktadır. Genç yaşlarda bu rahatsızlıklar daha sık görülmekle birlikte özellikle ilk adet döngüleri süresince şikayetler daha çok artabilmektedir. Meme ağrıları şiddetine ve sıklığına göre değişebildiği gibi koltuk altında da olabilmektedir.

Kadınlarda menopoz öncesi veya sonrası olabildiği gibi üreme dönemlerinde daha sık ağrı olabilirken, şiddeti hafif veya daha yüksek olabilir, yine ağrı her iki memede görülebilir, hassasiyet, yanma gibi etkenler meme ağrısında görülebilen diğer nedenlerdir.

Bazı göğüs ağrıları meme ile ilişkili olmayabilir, bunun dışında ve farklı sebeplerden dolayı ağrılar olabilir, nedenini araştırmak gerekir, farklı bir sağlık sorunu hissettiğinizde bir uzmana muayene olmayı geciktirmeyin. Kendinizi sürekli kontrol edin ve ağrıların hangi dönemde oluştuğunu, koltuk altı ve meme kontrollerinizi kendiniz yapın bir farklılık hissedecek ilk kişi sizsiniz unutmayın.

Hamilelikte, emzirme dönemlerinde hormonal değişiklikler nedeniyle göğüs ağrısı yaşanabilir.

Göğüs ağrısının başlıca nedenleri

1-Meme kistleri

Süt kanalı ve süt bezi değişikliklerinde oluşan kistler, yumuşak veya sert meme ağrısına neden olmaktadır, veya adet döngüsü sırasında memede büyüme ve şişme olması ağrıya neden olur.

2-Meme ameliyatları

Meme ameliyatı geçirenlerde yanma, ağrı ve sinir hasarları veya inflamasyondan kaynaklanan nedenler ağrıya neden olur.

Meme ameliyatı geçiren kadınlarda hassasiyet, kolunu yukarı kaldıramama, dokununca acı hissi, uyuşma, el ile iş yapmak veya diğer kol aktiviteleri ağrının artmasına neden olur, ancak bu sorun 6 ay veya daha kısa sürede eski durumuna geri dönecektir.

3-Hasarlar ve yaralanmalar

Kaburga veya göğüs kemiğinde oluşan hasarlardan veya iltihaplanmadan kaynaklanan meme ağrıları, romatizmal ağrılar, fiziksel yaralanmalar memede ağrı ve uyuşmalara neden olmaktadır.

4-Fibrokistik ağrılar

Fibrokistik memelerde oluşan yumru, şişlik veya iltihabi durumlardan dolayı oluşan kistler yankı, şişlik ve ağrıya neden olmaktadır.

5-Enfeksiyon

Emzirme dönemlerinde süt kanallarının tıkanması şişkinlik,sıcaklık, yorgunluk, yankı ve ağrıya neden olmaktadır.

6-Sütyen

Kötü takılan sütyen, dar veya kalın olması, göğüsleri sıkıştırması memede ağrıya neden olur, egzersiz yapacağınız zaman spor sütyenler tercih edin. Meme büyüklüğü kadınlarda sırt, boyun, omuz ve meme ağrısına neden olan diğer sebeplerden biridir.

7-Meme kanseri

İltihaplı meme kanserleri veya tümörler, azalmayan ağrı ve yumrular, meme akıntısı olduğunda doktorunuza başvurun. İltihaplı, enfeksiyonlu memede ağrı, kızarıklık ve ateş görülebilir.

8-Burkulmalar

vücudun her hangi bir yerinde boyun, sırt veya omuz bölgesinde oluşan burkulmalar meme ağrısına neden olabilirler.

9-Üreme hormanları

Adet döngülerinde oluşan ağrılar genellikle menopoz döneminde azalır veya kaybolur. Aynı zamanda yağ asitlerinin dengesizliği de ağrıya neden olabilir.

 

10-İlaç kullanımı

Hormonal ilaçların kullanımı, antidepresanlar, menopoz sonrası kullanılan östrojen hormon tedavilerinin yan etkisi olarak meme ağrıları görülebilir.

Meme ağrısında doktora başvurmanız gereken durumlar

-Meme ağrılarının şiddeti ve dönemi uzun sürerse

-Memenin belirli bölgesinde şişlik, ateş ve kızarıklık olursa

-Ağrının giderek şiddetlenmesi

Bazı besinlerin meme ağrısına neden olabileceği unutulmamalı, çikolata, kahve, çay, tuz bu oranların sık tüketilmesi meme ağrısına neden olur.

Kiloyu orantılı tutmak, yağlı besinlerden uzak durmak, egzersiz yapmak, stres ve gaygıdan uzak durmak sağlıklı yaşam kurallarından bazılarıdır.

 

 

 

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı