Anne ve Çocuk

Jinekolojik Muayenede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jinekolojik muayenede dikkat edilmesi gerekenler. Daha önce cinsel hayatı olsun olmasın, her bayanın 6 aylık düzenli periyotlarda jinekolojik muayenesini yaptırması çok önemlidir. Hatta adet kanamasının bittiği günler, jinekolojik muayene için en doğru zaman olarak kabul edilir. Yapılacak olan jinekolojik muayene neticesinde, var olan veya olma ihtimali bulunan bir takım rahatsızlıklar erken tespit edilerek, daha sağlıklı bir şekilde tedavi edilebilir. Basit bir akıntı veya kanama olarak önemsemediğimiz bazı bulgular, kanser, kist ve miyom gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Bayanlar her ne kadar jinekolojik muayeneden çekinip korksalar da, birkaç kere gittikten sonra boş yere endişe ettiklerini görürler. Ancak unutulmamalıdır ki, bazı hastalıklar sinsi ve ilerleyicidir. Son evrelerine kadar herhangi bir belirti vermeyen rahatsızlıklar bulunmaktadır. Düzenli yapılan jinekolojik muayeneler ise, erken tanı açısından önemli olduğu için, hayat kurtarıcıdır.

Muayene Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerek?

-Daha önce herhangi bir rahatsızlıktan dolayı kullanılan ilaçlar, doktora gösterilmek üzere yanınızda götürülmelidir. Bu ilaçların yanı sıra jinekolojik açıdan daha önce konan teşhis ve tahlil belgeleri de yanınızda bulundurulmalıdır.

-Muayene öncesi vajinal duş yapmaktan kaçınılmalıdır. Vajinanın içinin yıkanması, olası sonuçları değiştirebilir ve tetkik i zorlaştırabilir. Bu sebepten dolayı, eğer isteniyorsa sadece vajinanın dışı temizlenmelidir.

-Jinekolojik muayene yapılmadan önce ki gece, cinsel temasta bulunmamalı ve muayeneye idrar kesesi boş gidilmelidir.

-Şeker ve tansiyon hastalarının muayeneye aç karna gelmeleri, yapılacak olan tahlil ve tetkikler açısından daha sağlıklı sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

-Son olarak, muayeneye eşinizle gitmenizde fayda var. Olası bir cinsel hastalık teşhisinde, çiftlerin eş zamanlı tedavi edilmeleri gerekir.

 

Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır?

Jinekolojik muayene, bir iki dakika gibi kısa bir sürede yapılarak tamamlanır. Bayanların bu muayene esnasında utanmamaları ve son derece rahat olmaları gerekir.

Jinekolojik muayenenin 3 aşaması vardır. Bu aşamalarda doktor öncelikle dış genital bölgeye bakar. Herhangi bir anormallik bulunmaması halinde, spekulum aracılığı ile vajinanın ve rahim ağzının daha detaylı incelenmesini sağlar. Spekulum ile baktıktan sonra, doktor el ile vajinayı muayene ederek muayeneyi bitirir. El ile yapılan muayene de, rahimde veya yumurtalıklarda olası kist ve miyomlar hissedilir. Doktor bir eliyle muayene ederken, diğer eli ile karın bölgesine bastırarak, bölgede ki organ ve dokuların kontrolünü sağlar.

Bakire olan bayanlarda, jinekolojik muayene el ile ve spekulum ile bakılmadan yapılır. Sadece dış genital bölgeye bakılır ve ultrason ile rahim incelemesi gerçekleştirilir. Vajinadan alınan akıntı örneği ile de, bakire bayanlarda muayene tamamlanır.

Muayene esnasında herhangi bir gerginlik yapmamanız ve kendinizi sıkmamanız halinde, çok rahat bir şekilde muayene tamamlanır ve ağrı acı olmadan bitirilir.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı