Sağlık

Huzursuz Bacak Sendromu ve Belirtileri

Huzursuz Bacak Sendromu ve Belirtileri

Huzursuz bacak sendromu, bacaklarda kontrol edilemeyen istem dışı, hoş olmayan duyumlar, hareket ettirme dürtüsü, zonklamaya neden olan nörolojik bir rahatsızlıktır. Belirtileri gece görülen, uykuya dalma ve uykuda kalamama durumu oluşurken, tedavi edilmediğinden  uykusuzluk ve konsantrasyon bozuklukları oluşabilir. Yetişkinlerde, büyüme çağındaki çocuklarda ve yaşlılarda daha belirgin görülmektedir. Kalça  ve ayaklarda istem dışı hareketler, ayak sürtme, bacaklarda ve ayaklarda kaşıntı, karıncalanma, yanma ve ağrı hissi,uyuşma ve bacaklarda kramplar oluşmaktadır.

huzursuz bacak sendromu

Kadınlarda daha fazla görülen bu rahatsızlıklar, yaşla birlikte bu semptomlar  daha sık artabilir. Huzursuz bacak sendromu henüz sebebi net olarak bilinmediği ve hala araştırmalar devam etmektedir. Beyinde demir eksikliğinden kaynaklandığı, gebelik döneminde oluştuğu, böbrek yetmezliğinden, antidepresan, alerji ilaçları ve antihistaminik kullanımından  dolayı oluştuğu, uzmanlar tarafından söylenmektedir.

mum5

Huzursuz bacak sendromu tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.  Orta ya da hafif belirtileri olan kişilerde yaşam tarzı değişiklikleri yapılır, alkol ve tütün kullanımı  ortadan kaldırılır. Vitamin takviyeleri yapılabilir, demir, folat ve magnezyum eksiklikleri giderilir. Egzersiz hareketleri ,ılık banyo, bacaklarda masaj hareketleri ve demir takviyesi tavsiye edilir.

mum7

Huzursuz bacak sendromu aynı zamanda sinir sistemi, bacakları hareket ettirmek için dürtüye neden olur, uykuda oluşan bu rahatsızlık uyku bozukluğu  hastalığı olarak da kabul edilir.

Akşam ve gece oluşan rahatsızlık uyku bozukluklarına yol açarak yaşam kalitesinin bozulmasına neden olabilir. Stresten uzak, yürüyüş ve egzersizler,sıcak banyo ile birlikte sorunlar ortadan kalkabilir.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı