Sağlık

Hiperaktivitesi Olanlara Uygun Meslek Dalları

Hiperaktivitesi Olanlara Uygun Meslek Dalları

Çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu kayıtsız, dürtüsel, dikkatsiz ve dağınık olduğunu biliyoruz, ancak bazı çocukların yaklaşık olarak % 60’ı erişkin yaşta belirtileri ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Yetişkinlerde biraz farklılık gösterse de huzursuzluk, dağınıklık ve sorun odaklanma olarak ortaya çıkmaktadır. Hiperaktivite yetişkinlerde yüksek güç ve enerjik olarak ortaya çıktığında zayıf  ve bağımlı olmayan meslekler onlar için inanılmaz bir başarı öyküsü ortaya çıkarmaktadır.

Bağımsız, güçlü, ve sıkıcı olmayan, hareket edebilen güçlü meslekler başarılı olabilecekleri meslek dallarından olmalı, özellikle bazı meslek dallarını eğer severek yapıyorlarsa başarının zirvesine çıkarlar, güçlü ve takım olmayı iyi bilen kariyerinde hızla ilerleyen yetişkinlerdir.

Sevdikleri işleri yaptıklarında en güçlü özellikleri, inanılmaz başarıları ve yükselişleri sonsuz olur.

 

Hiperaktivite yetişkinlerin güçlü yönlerini ortaya çıkaran meslekler:

1-El ile yapılan yaratıcı işler

2-Bankacılık ve faiz işler

3-Hızlı ve acil yapılan işler

4-Yapı işleri

5-Hızlı tempolu işler

6-Girişimci

Hiperaktivite yetişkinlerin güçlü yönlerini ortaya çıkaran meslekler

1-El ile yapılan yaratıcı işler

Masa başında sıkılmış olan hiperaktivite yetişkinler elleri ile hızlı çalışarak yaratıcılık ve problem çözme becerilerini kullanırlar ki bunlar diğer çalışanlara karşı üstünlük sağlar.

Yapılan araştırmalarda DEHB olan insanlar yüksek seviyede yaratıcı düşünce ve başarıya  ulaşma ihtimalini desteklediği yönündeki ortak fikri hepsi desteklemektedir.

Hiperaktivite olan yetişkinler zihin yarış fikirlerinden çok hoşlandıkları, yaratıcı düşünce ve fikirlerine katkıda bulunduğu görüşünü savunmaktadırlar.

Yaratıcılık alanında olan meslek dalları

-Müzisyen

-Sanatçı

-Dansçı

-Mucit

-Bilgisayar ile ilgili meslekler

-Öğretmen

-İnşaat alanları

-Mekanik

-Grafik tasarımcı

-İç tasarımcı

Yaratıcılığın içine giren bu meslek dalları kendi hesabına çalışmayı seçtiği için başarı yükselişi kaçınılmaz olur.

El ile yapılan yaratıcı işler

2-Bankacılık ve finansal işleri

Bir çok insan beynin hızlı çalıştığı ve hızlı düşünülebilen işler motivasyonunu artırır, özellikle hiperaktivite kişilerde beyin hızlı çalıştığı için bu özellikleri başarılı olmalarına katkıda bulunmaktadır.

Yapacağınız işlerde  keyif almanız odaklanmanızı sağlayan işler başarıyı getirecektir.

-Sosyal hizmet müdürü

-Borsa

-Bloker

-Banka

-Parasal ve finansal işler

Bankacılık ve finansal işleri

3-Hızlı ve acil yapılan işler

Hiperaktivite olan yetişkinlerde beyin çok hızlı çalıştığı için acil karar verilmesi ve hızlı hareket edilmesi gerektiren iş ve mesleklerde başarılı olurlar. Hızlı, tempolu, yoğunluk olan ortamlarda çalışmaya odaklanırlar, adrenalin yükselten işler de başarılı olurlar.

-Doktor

-ambulans

-Cerrah

-İtfaiyeci

Hızlı ve acil yapılan işler

4-Yapı işleri

Hiperaktivite olan bazı yetişkinler aciliyetle yönetilen işleri severken, bazıları da çok yapılandırılmış işleri tercih ederler. Yapısal iş, belirli iş akışı ve tanımlanmış görevler içeren işlerdir, yazılım işleri, kontrol listeleri, teknik prosedürler ve sorunlarla ilgilenmek yani yoğu işlerde başarılı olabiliyorlar.

-Fabrika montaj işleri

-E-öğrenme ve sorun çözme

-Kalite kontrolü

-Yazılım işleri

Yapı işleri

5-Hızlı tempolu işler

Çoğu  hiperaktivite insan için düşünceleri sabit ve çok hızlı ilerlediği bilinmektedir, bu niteliği kullanmak demek başarı anlamına gelmektedir. Analiz ettikleri ortamlarda gelişirler, yaratıcı olmaya ve sürekli hareket ettikleri ortamlarda başarılı olurlar.

-Acil doktoru

-Hemşire

-Yayıncılık

-Kahya

-Öğretmen

-Satış sorumlusu

-Spor antrenörü

Hızlı tempolu işler

6-Girişimci

Bir girişimci sadece kendi işine bakmakla kalmaz, aynı zamanda risk alma ve yenilikçi düşünme konusunda isteklidir. Tutkulu oldukları bir alanda örneğin bir işletme veya fabrika yönetmek, planlamak, organizasyon ve kendini güdüleme gibi mücadele alanlarında bulunması gerekmektedir.

-Büyük şirketlerin kurucuları ve yöneticileri

-Organizasyon şirketleri

Bunun gibi planlayan, organizasyon yapan, buluş, icat gibi hızlı ve keyif aldığı işler başarı ve motivasyonu artırmaktadır.

Girişimci

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı