Sağlık

Hibiscus Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Hibiscus Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Hibiscus diğer bizim tanıdığımız ismi ile ebegümeci çayının bir çok sağlık yararları vardır. Yüksek tansiyon, kolesterol, rahatlama, sindirim sistemini düzeltme, bağışıklık sistemini güçlendirme, karaciğer hastalık tedavisinde ve kanser riskini azaltmak gibi bir çok faydası vardır.

2h 1

Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı kilo vermeye yardımcı olmaktadır.  Hipertansiyon tedavisine yardımcı olurken C vitamini, mineraller ve çeşitli antioksidanlar bakımından da zengin bir bitkidir.

Ebegümeci çayı bitkinin parçalarının kaynatılması , özellikle çiçeklerinin kaynatılarak çayı yapılmaktadır. Popüler ve tıbbi çay olarak bilinir. Kırmızı renkli ve ekşi bir tada sahiptir. Kızılcık tadında sıcak ya da soğuk istediğiniz gibi tüketebilirsiniz. İnsan vücudunu sağlıklı ve zinde tutar.

hibiscus-for-hair

 

Hibiscus Çayının Yararları

Kan basıncı, hafif kan basıncını düşürdüğü yapılan araştırmalardan ortaya çıkmıştır. Kalp ve damar hastalıkları ile hipertansiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Tamamen iyileşme için her gün 3 fincan tüketmek gerekir.

Kolesterol düşürücü, antioksidan özellikleri vardır. Bu sayede kalp hastalıklarına karşı korurken damarları koruyarak kolesterol düzeyini düşürmektedir.  İçinde bulunan hipolipidemik ve hipoglisemik özelliklerinden dolayı şeker hastalığı bozukluklarını tedavide yardımcı olmaktadır.

Karaciğeri korur, antioksidan özellikleri sayesinde  vücut dokuları ve hücrelerde bulunan serbest radikalleri nötralize ederek hastalıklara karşı vücudun korunmasına yardımcı olur.

Anti-Kanser, antioksidan özellikleri sayesinde kanserli hücrelerin büyümesini önlediği yapılan araştırmalarda bulunmuştur.

hibiscus-ss

Antibakteriyel özellikleri, hibiscus çayı aksorbik asit ve C vitamini açısından zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirerek zararlı bakterilerle mücadele etmektedir. Gribi önler, ateş türü hastalıklara karşı iyi gelir.

Regl ağrısı, adet ağrıları ve kramplara, depresyona ve en önemlisi hormon dengesini korumaya yardımcı olmaktadır.

Antidepresan özellikleri, hibiscus çayı antidepresan özelliklere sahip flvonoidler gibi vitamin ve mineral içerir. Sinir sistemini sakinleştirir beden ve zihni rahatlatarak depresyonu azaltabilir.

hibiscus-tea-2-710x473

Sindirim sistemi, bağırsak hareketlerini artırarak sindirimi kolaylaştırır. Aynı zamanda kabızlığa iyi gelerek kilo vermeye yardımcı olur.

 

Kilo kaybı,Hibiscus çayı kilo vermek için faydalıdır. Vücutta nişasta ve glikoz emilimini azaltarak kilo kaybına yardımcı olur.

Susuzluk, susuzluğa iyi gelir hazırlaması kolay yaz ve kış tüketebilirsiniz. Damak tadınıza göre içerisine  karanfil, bal, tarçın, hindistan cevizi ve zencefil ekleyebilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı