Genel

Havayı Temizleyen Bitkiler

Havayı temizleyen bitkiler, bazı bitki ve çiçekler havada bulunan kimyasalları temizleme işlemine sahiptir. Bazen içerideki hava dışarıda soluduğumuz havadan daha kirli olabilir, evde yapılan boya ve cilalar, mobilya mumu, temizlik maddeleri, böcek öldürücüler, yapıştırıcılar, spreyler, deodorant, parfümler, oda spreyleri, gibi kimyasallar baş ağrısı, boğaz ağrısı, solunum zorluğu, geniz yanması, burun tıkanıklığı, alerjik reaksiyonlar, kaşıntı ve hapşırma gibi reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Yapılan araştırmalarda bazı ev çiçeklerinin havayı temizlemek gibi süper güçlere sahip olduğu yönündedir.

İşte havayı temizleyen bitkilerden  bazıları şunlardır.

1-Eğrelti otu

Düşük ışıkta ve nemli yerlerde yaşamayı seven bitkiyi banyoda dekoratif olarak kullanabilirsiniz, aynı zamanda formaldehitin giderilmesini sağlayacaktır.

2-Klorofil comosum

Karbonmonoksit gibi havada bulunan yabancı maddeleri uzaklaştırır, kapalı bir odanın %95’ini temizler.

3-Dypsis lutescens

Havayı içeride nemli tutarak formaldehit gibi zararlı elementleri yok eder, bitki doğrudan güneş ışığı almamalı.

4-Ficus bejamina

Bitkiyi direk güneş ışığından uzakta bulundurun ve her odaya ikişer koyarabilirsiniz, bu mucize bitki hadaki formaldehit, ksilen ve toluenin giderilmesinde etkili olmaktadır.

5-Epipremnum aureum

İyi bir hava temizleyicisi olan sarmaşık iyi bir hava temizleyici bitkilerden biridir, iç mekanlarda asılı bir sepete dikerseniz dallarını her tarafa uzatabilirsiniz, hem görsel hemde temizleyici etkisini bir arada kullanmış olursunuz.

6-Antoryum andraeanum

Ateş dili denilen bu bitki çok etkili hava temizleyicilerden biridir. Kalp şeklinde çiçekleri bulunur ve parlak yaprakları vardır, havada bulunan formaldehit, amonyak, toluen, ve ksilen gibi kimyasalları temizler.

Bitki zehirlidir, çocukları ve evcil hayvanları uzak tutun, bitkiye dokunduğunuzda ellerinizi iyice yıkayın.

7-Draceana frarans

Ejderha ağacı da denilen bitki, formaldehit, trikloretilen ve benzen gibi toksik maddelerden temizlemeye yardımcı olur, çok fazla suya ve ışığa ihtiyacı olmayan bir bitkidir.

8-Sarmaşık

Sarmaşık türleri özellikle kuaför salonları için ideal hava temizleyici bitkilerden bir olarak muhakkak bulundurulması gerekir. Keratin, perma ilaçları, boya, oksidan gibi işlemcilerin havada bıraktıkları toksik maddeleri filtreler ve  havayı temizler.

9-Sansevieria trifasciata

Özellikle banyo gibi nemli alanlar için ideal olan bitki, banyoda temizlik ürünlerinin kirlettiği havayı temizler, yatak odalarında geceleri oksijen salınır ve rahat uyumanıza yardımcı olur.

10-Spathiphyllum

Mükemmel bir hava filtrelemeye sahip, odayı nemlendirir, yeşil ve aynı zamanda güzel bir görüntü oluşturur. Küf ve sporları emerek odayı temizler, gölgede ve toprağını nemli bırakın.

11-Krizantem 

Evde sıcak olmayan ve gölge alanlara yerleştirin, sık sık sulayın, havayı temizleyen bitkilerden biridir.

12-Dracaena

Ejderha ağacı da denilen bitki, boya, vernik, yapıştırıcıları ve çözücü maddeleri temizler.

Evlerde buluna bazı kimyasallar

Formaldehit

Formaldehit  metolün oksidasyonu ile sentezlenen ve laboratuvar uygulamaları için antiseptik, dezenfektan, histolojik fiksatif ve genel amaçlı kimyasal reaktif olarak kullanılan renksiz bir zehirli gazdır .

 Formaldehit, dezenfektan olarak kullanılır, sigara dumanında, araba egzozunda, yangın dumanında, reçine ve tekstil üretiminde sıkça kullanılmaktadır.

Trikloretilen

Kimya sanayiinde çözücü olarak kullanılan kimyasal, petrol ve yağ çıkarma, kauçuk, boya, böcek ilaçları, vernik, reçine, katran ve yapıştırıcı sektöründe kullanılmaktadır.

Gözleri ve cildi tahriş edicidir. Kansere neden olabilir. Buharları uyuşukluğa ve baş dönmesine neden olabilir. Tedavisi mümkün olmayan etki olası riski vardır.

Benzen

Suda çözünen, renksiz, kokusu olan parlayıcı bir sıvıdır. Isıya yaklaşık 6500 C ye kadar dirençli kolay buharlaşır, buharı havada daha ağır olduğu içinyer seviyesinde birikir.

İnsan sağlığındaki zararları, uyuşma, bilinç kaybı,solunum felci, bilinç bulanıklığı, mide bulantısı, çabuk yorulma ve baş ağrısı yapar.

Otomobil fabrikasında ve boruların bağlanmasında kullanılır.

Toluen

Benzen maddesinin bir türevidir, hidrokarbondur, erime noktası -98 derecedir, keskin bir kokusu vardır.

Plastik, kauçuk, yapımında, patlayıcı madde yapımında, fırıngazı, boya, petro kimya, boya inceltici ve çözücü olarak kullanılır.

Zaralı etkilere sahip, solunum yoluyla akciğerlere orada emilerek dolaşım sistemine geçerek zarar verir, düşük dozda solunduğunda santral sinir sisteminde baskılama ve bellek azalmasına neden olur, baş dönmesi, yorgunluk, kaslarda zayıflık, karın ağrısı ve koma şeklindedir.

 

 

 

 

 

 

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı