Sağlık

Giysilerdeki Deodorant Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerdeki Deodorant Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerdeki deodorant lekesi nasıl çıkar,terleyen koltuk altında bakteriler ile deodorant birleşerek leke bırakır, en sevdiğiniz kıyafetinizi deodorant lekesi yüzünden giyemiyor ve üzülüyorsanız size çözüm önerilerimiz var, hiç üzülmeyin zira deodorant lekelerini çıkartacak doğal çözüm önerileri sunarak sizi bu dertten ve can sıkıntısından kurtarmış olacağız.

Özellikle siyah tişört ve gömleklerde sarımsı lekeler hiç hoş görünmez, siyah elbise de beyaz izler fazlasıyla sizi rahatsız eder ve utanırsınız birilerine rezil olmak cabası, oysa faydalı ipuçları deodorant lekelerini çıkartmanıza yardımcı olacaktır.

Denediğiniz ilk yöntemle eğer deodorant lekesini çıkartamıyorsanız bizim önerdiğimiz yöntemleri deneyin, ancak kumaşın etkilenmemesi için yıkama talimatlarını göz önünde bulundurun.

Koltuk altı doğal olmayan deodorantlar ter bezlerini tıkayarak sizin teri dışarı atmanıza engel olur ve jelatin kıvamında film tabakası oluşur bu da kıyafetlerinizde kabuksu leke bırakır, bir süre sonra kıyafetlerden lekeler çıkmayarak kabuklaşır.

Giysilerdeki Deodorant Lekesi Nasıl Çıkar? Giysilerdeki Deodorant Lekesi Nasıl Çıkar?

Deodorant bu şekilde kullanıldığında koltuk altında bakteriler çoğalarak ter bezlerini bozar ve kötü koku çıkmaya başlar, daha sonra ter bezleri sorunları yaşarken bir çok hastalığında habercisi olmaktan kurtulamazsınız.

Doğal yöntemler denemek ter bezlerinin zarar görmeden ve giysilerdeki leke bırakmadan sorunsuz yaşarsınız, özellikle yaz aylarında terleme olayları daha sık olacağı için hafif kıyafetler seçmek ve size zarar vermeyecek doğal ürünler, uçucu yağlar seçmek daha sağlıklı olacaktır.

Ter bezleri sebum daha fazla yağ üretecek, zira ter bezlerine fazla yüklendiğinizde doğal tabakayı bozmuş olacaksınız, ter bezleri gözeneklerini kapatmayacak ürünler seçmeniz, veya soğuk havalarda mümkün olduğu kadar deodorant kullanmamanızı sağlık açısından sizlere önermiş olalım.

Giysilerdeki Deodorant Lekesi Nasıl Çıkar?

Deodorant lekelerini çıkartmadan önce alınması gereken önlemler nelerdir?

-Giysilerdeki  deodorant ve parfüm gibi  malzemelerin kurumasını bekleyin, aynı şekilde yoğun sıkılan parfüm gömlek yakalarında yağlı leke bırakmakta ve aynı zamanda çıkarması zor olan lekelerden de biridir.

-Kıyafetlerinizi terlediğiniz zaman, gelince hemen çıkartarak su ile yıkayın ve ter ile birlikte deodorant koltuk altında kurumadan ve iz yapmadan çıkmış olur.

-Çok yoğun  kullanmayın, eğer deodorant lekesi kalıyorsa doğal ürün tercih edin veya değiştirin.

Giysilerdeki Deodorant Lekesi Nasıl Çıkar?

-Kötü markalarda tişört koltuk altlarında iz bırakabilir, katı beyaz ürünlerden uzak durun, jel kullanmayı deneyebilirsiniz.

-Aerosol türü deodorant spreyler daha az leke bırakır.

-Kıyafetlerinizi çıkartırken tersinde çıkartın, koltuk altına sürtünerek daha çok iz bırakabilir.

-Bulunduğunuz ortamlarda terli olduğunuzu hissettiğinizde lavaboya giderek koltuk altınızı bir havlu peçete ile silerek kurulayın, kıyafetiniz daha az etkilenmiş olur.

Giysilerdeki Deodorant Lekesi Nasıl Çıkar?Giysilerdeki Deodorant Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerden deodorant lekelerini doğal yollarla çıkartmak yöntemleri

1-Su ve limon suyu

Limon suyu içerisinde sitrik asit vardır, leke çıkartma deterjanlarında bulunur,bir kap içerisinde  suyu ve limon suyu ile karıştırarak kıyafeti içerisinde bekletin, ancak uyaralım siyah kıyafetleri fazla bekletmeyin renginde solma olabilir.

Giysilerdeki Deodorant Lekesi Nasıl Çıkar?Giysilerdeki Deodorant Lekesi Nasıl Çıkar?

2-Çamaşır leke çıkartıcı

Bir kap içerisinde bir süre bekletin, sonra yavaşça bir birine sürterek çıkartmaya çalışın.

3-Beyaz sirkeli su

Kıyafetinizi bir süre sirkeli suda bekletin ve sonra çamaşır makinesinde kıyafet etiketine uygun yıkama programını ayarlayarak yıkayın.

Giysilerdeki Deodorant Lekesi Nasıl Çıkar?

4-Kabartma tozu ve su

Kabartma tozu ve suyu bulamaç yaparak leke üzerine sürün ve biraz bekletin, ardından normal yıkama koşullarında yıkayarak durulayın lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Giysilerdeki Deodorant Lekesi Nasıl Çıkar?Giysilerdeki Deodorant Lekesi Nasıl Çıkar?

5-Karbonat ve su

Karbonat ve su  malzemelerini  karıştırdığınız suyun içerisine basın, bir süre bekletin ardından yıkama kurallarına göre yıkayın.

6-Aspirin

4 Aspirini ezerek suya karıştırın, biraz katı hamur kıvamında olsun beyaz kıyafetinizin lekeli kısmına sürerek bir süre bekletin ardından yıkayın.

Giysilerdeki Deodorant Lekesi Nasıl Çıkar?

7-Tuz ve limon suyu

Tuz ve limon suyunu aynı oranda karıştırın lekeye uygulayarak 1 saat bekletin, normal yıkama kurallarına uygun olarak ılık suda yıkayın.

 

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı