Sağlık

Ellerimiz Neden Terler

Ellerimiz Neden Terler Uzmanlar avuç içlerinin neden terlediğini kesin olarak bilmemekle birlikte hiperaktif bir sempatik sinir sisteminin neden olabileceğini tahmin ediyorlar. Avuç içlerinin fazla terlemesine palmar hiperhidroz denilmekte, adrenalini serbest bırakan, kalp atışını hızlandıran, kan damarlarını daraltan ve terlemeyi kontrol eden sempatik sinir sistemidir.

Bazan ellerimiz acı, korku, stres, şok, nefes darlığı, alkol ve düşük kan şekeri veya bazı hastalıklar dolayısıyla aşırı terlemeye neden olabilir

Aşırı terleme bazan sosyal hayatı etkileyebilmektedir, uzmanlar aşırı terlemenin %50 genetik olabileceği yönünde hemfikirler.

Terleme ellerde, ayaklarda ve koltuk altında olabilir, bazı yiyecekler terlemenizi artırırken bazı yiyecekler azaltabilecektir, örneğin kafein ve sigara fazlasıyla terlemenize neden olacaktır.

Rahat olun aşırı terleme genellikle stres ve endişeden kaynaklanabilir, terlemenizle nasıl başa çıkacağınızı araştırın, ter bezlerinin aşırı çalışmasına engel olacak yoga, meditasyon gibi rahatlama yöntemleri uygulayın. Bir yere oturun gözlerinizi bir kaç dakika kapatın ve rahatlamaya çalışın, derin nefes alarak kendinizi sakinleştirin.

Sakin kalın ve pozitif düşünün ellerinizi soğuk suyun altında bir kaç dakika bekletin, boynunuza ve dirsek içlerine soğuk kompres yapın sizi rahatlatarak ellerinizin soğumasına yardımcı olacaktır.

Aşırı terlemenin nedenleri

-Kafein

-Alkol

-Bazı ilaçlar antidepresan gibi

-Menopoz

-Baharatlı besinler

-Yağlı ve kızarmış besinler

-Tiroid bezinin aşırı çalışması

-Bilgisayar kullanımı ve enstrüman gibi günlük yaşam içinde yapılan aktiviteler aşırı avuç içi veya koltuk altı terlemelerine neden olabilmektedir.

-Panik atak ve ergenlik dönemlerinde aşırı terleme sorunları olabilmektedir.

-Ellerin terlemesi nasıl tedavi edilir

Aşırı terlemede doktordan yardım almayı unutmayın bunun yanında evde yapacağınız bazı yöntemler sizin rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

-Adaçayını kaynatarak soğumaya bırakın, sonra ellerinizi 15 dakika içinde bekletin, adaçayının büzücü özelliğinden dolayı ter bezlerinin büzüşerek fazla terlemenizi önleyecektir.

-Bol su için ter yoluyla attığınız sıvıyı geri almanıza ve rahatlayarak serinlemenize yardımcı olur.

-Meditasyon ve derin nefes alma gibi egzersizler uygulayarak rahatlamaya çalışın.

-Yatarken pamuklu çorap giyin terinizi çekerek sizi rahatlatacaktır.

-Avuç içlerini soğuk su ile yıkayın, vücudunuzun serinlemesine yardımcı olacaktır.

Diaphoresis olarak da bilinen soğuk terler aslında vücudumuzun tehlikeli durumlarda bizi korumak için tasarlanan ‘savaş ya da uçuş’ yanıtından kaynaklanır. Vücudumuz korku, acı, şok, nefes darlığı veya düşük kan şekerine tepki verdiği zamanlar.

Bazı insanlar soğuk algınlığı griple yaşarlar ya da ateşi varsa soğuk terlerle uyanırlar. Çok fazla alkolünüz varsa aşırı soğuk terlemeyi de deneyimleyebilirsiniz.

 

 

 

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı