Sağlık

Dolaşım Sistemini Artıran Besinler ve Baharatlar

Dolaşım Sistemini Artıran Besinler ve Baharatlar

Dolaşım sistemi, sindirilmiş olan besin maddelerinin oksijenin hücrelere ulaştırılmasını ve hücrelerde oluşan atık maddeleri ve karbondioksiti hücrelerden uzaklaştırılmasını sağlayan sisteme dolaşım sistemi denir.

Dolaşım kalp ile akciğerler arasında gider gelir. Dolaşım sistemleri organları, kalp, kan ve kan damarlarıdır.

Damar çatlaması, damar genişlemesi, damar iltihabı, damar sertliği, kalp çarpıntısı, kalp krizi, kalp ritim bozukluğu, kalp sıkışması, kalp spazmı ve kalp ağrısı, kolesterol, tansiyon düşüklüğü, kalp romatizması, yüksek tansiyon gibi sık rastlanılan hastalıklar dolaşım sistemi bozukluklarından kaynaklanmaktadır.

Sonuç olarak karıncalanma hissi, uyuşma, kas krampları gibi rahatsızlıklar da dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklanmaktadır.

 

Dolaşım sistemini artırmak ve düzenlemek için gerekli olan besin maddeleri ve baharatlar şunlardır:

-Bitter çikolata

Vücudu, kalbi ve damarları korumada önemli rol oynar. Kolesterol düzeylerini yardımcı olan kan akışını düzenleyecek olan antioksidanlar ile yüklüdür. Kanın pıhtılaşmasını önler ve kan dolaşımını artırır, aspirinle aynı etkiyi yapar.

chicchi_caffe_ricoperti

-Zerdeçal

İçinde bulunan  bioperin arterlerin iyileştirilmesini sağlar, karaciğeri zehirli maddelerden arındırır, antienflamatuar iltihaplanmayı önler, antitümoral tümör oluşumunu engeller, kandaki lipit miktarını düşürür, kan damarlarının oluşumunu sağlar. Antioksidan içerir kan sulandırcı etkisi vardır, bakterileri öldürür ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

turmeric

-Pancar suyu

Kan akışını artırmaya ve kanın oksijeni taşımaya yardımcı olur, kasları güçlendirir, yüksek tansiyonu önler, yüksek kan basıncını düşürür, arter hastalığını iyileştirir, performansı yükseltir.

blood-pressure-beet-juice-red-ace-organics

-Somon

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balıklar dolaşım sistemini artırır, doğal kan sulandırıcıdır.

somon-baligi-dilim

-Kırmızı biber

Kan damarlarını güçlendirmeye yardımcı olur, kan vücutta daha verimli dolaşmaya yardımcı olur, arterleri ve kan damarlarını güçlendirir.

75004217-8c7b-4f49-af56-bc97181dde98

-Turp

Zayıf kan dolaşımını güçlendirir ve iyileştirir, potasyum açısından zengin kan basıncını düzenleyerek kan dolaşımını artırır.

turp-nasil-bir-bitkidir_646x340

-Maca bitkisi

Maca bitkisi, Kalsiyum, magnezyum, demir, protein, mineral, linolenik asit, oleik asit,  gibi bir çok vitamin ve mineraller bulunmaktadır.

Gingseng gibi enerji seviyesini artırır, yorgunluk ve halsizliği önler, menopoz döneminde vücudun dengesini bulmasını ve menopoz döneminde sıkıntıları giderir, kan akışını hızlandırır. Turpgillerden olan maca bitkisi vücudun iltihaplanmasını azaltır ve yaraların iyileşmesini sağlar.

las-propiedades-de-la-maca

-Yeşil biber

Kan dolaşımını artırır, solunum yolu hastalıklarını önler, kalbi korur.

peppers-green-capsicum

-Kırmızı lahana

Kan hücrelerinin yenilenmesini ve dolaşımı artırmaya yardımcı olur. Kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesinde kanın vücuda daha fazla oksijen taşımaya yardımcı olur.

ruyada-lahana-gormek-1

-Kahve

Kan akışında hızlanma olur, dolaşım sisteminin gelişmesini sağlar ve zinde tutar.

2013-10-20-12-52-55

-Çilek

Kan damarlarını rahatlatır, kan dolaşımının düzenli akmasını sağlar, içinde  bulunan demir, potasyum,  kalsiyum, A, C, ve E vitamini açısından zengin, aynı etkiler, tahıllar, fındık, meyvelerde de bulunur.

cilek

-Brüksel lahanası

C vitamini açısından zengin, kan akışına yardımcı olur, vücut sağlığı açısından önemli olan brüksel lahanası,  vücuda detoks etkisi yapar vücudu temizler, antioksidan içerir, iltihap giderici ve kanser hücrelerini yok eder.

Bir çok kanser hastalıklarını iyileştirir, kanser hücrelerinin büyümesini engeller.   Brüksel lahanası C vitamini kaynağı, antioksidan flavonoid içeren çeşitli antioksidan içerir, toksinleri atar, DNA korunmasına yardımcı olur.

 

Kolesterolü düşürür, kalp ve damar sistemini korur.

Brussels Sprouts

-Sarımsak

Damarların tıkanmasını önleyerek dolaşımı hızlandırır. Tıkanmış arterleri açar, antibakteriyel, antifungal, antimikrobiyal özellikleri yanı sıra dolaşım ve bağışıklık sistemini güçlendirir, sakinleştirici, kadın hastalıkları ve deri hastalıklarını iyileştirir. Kalp ve damar rahatsızlıklarını iyileştirir ve hastalık oluşumunu engeller.

skorda

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı