Güzellik

Deri Çatlakları Nasıl Düzeltilir

Deri Çatlakları Nasıl Düzeltilir

Çatlaklar derinin genişlemesi ve daralması yoluyla bağ dokusunun gerilmesinden kolajen bağlarının zayıflaması ve elastin liflerinin yırtılmasından kaynaklanmaktadır.

Başlangıçta kırmızı veya pembe görünürler daha sonra ince çizgilere dönüşür.

Çizgilerin oluşum nedenleri:

Gebelik sonucunda cildin fiziksel olarak gerilmesi

Olağanüstü kilo alımı

Bazı ilaçların kullanılması, özellikle kortizon ilaçları

Genetik bozukluklar

Kas geliştirme

Ergenlik dönemindeki değişimler ve kalıtım deri çatlakları nedenlerinden bazılarıdır.

Her kadının hayatında belirli zamanlarda çatlaklar oluşmuştur, hiç bir kadın cildinde bu tür çatlak ve çizgilerin oluşumunu istemez. Çatlaklardan ne şekilde kurtulacağını bilemez, izleri kaldırmak için evde doğal ve bitkisel ilaçlar ile izleri yok edebilirsiniz.

Şeker

Şeker cilt için doğal eksfoliant olarak kullanılır, çizgilerden kurtulmak için en iyi ev ilaçlarından biridir.

1 çorba kaşığı şeker, badem yağı ve limon suyu ekleyerek iyice karıştırın. Masaj yaparak çatlakların üzerine uygulayın 15 dakika sonra duş alabilirsiniz. Cildinizde oluşan çizgiler gidene kadar uygulama yapın.

Su

Su, oksijen ve besin maddelerini vücudun her yerine taşımak için kullanılır, su çizgilerden kurtulmak için bol su içerek cildi nemlendirmek gerekir.

Cildi yumuşak ve gözeneklerin düzenli olarak detoksifikasyonu sağlayarak cildin nemlenmesine ihtiyaç vardır.

Aloe vera

Aloe vera, çeşitli cilt problemleri için iyi bir çaredir, cilt için rahatlatmaya ve çizgilerin incelmesine yok olmasını sağlar. Çizgi ve çatlakların üzerine aloe vera jeli sürün biraz bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.

Bir diğer yöntem de aloe vera jeli içine A kapsülü ve E vitamini yağlarını karıştırarak çatlakların üzerine masaj yaparak uygulayın, iyi sonuçlar almak için her gün uygulayın.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, cilt bozuklukları ve izleri yok etmek  yara izlerini iyileştirmeye yardımcı olur.

Zeytinyağını hafif ılıtın ve çizgilerin üzerine ovarak uygulayın, kan dolaşımını artırarak izleri yok edecektir.

Limon suyu

Limon suyunda bulunan asit, esneme izlerini ve cilt yaralanmalarını iyileştirmeye yaramaktadır. Limon suyunu dairesel hareketlerle çizgilerin üzerine sürün 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.

İyileşene kadar uygulamayı yapın.

Kakao yağı

Kakao yağı kırışıklıkları önleme ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya yaramaktadır, kan dolaşımını artırmaya yardımcı olarak çizgilerin azalmasını sağlamaktadır.

Kakao yağını E vitamini ile karıştırarak çatlakların üzerine masaj yaparak uygulayın. Günde iki kez uygulayın kısa sürede etkisini göreceksiniz.

Hint yağı

Hint yağı benlerin, kahverengi lekelerin, kırışıklıkların, sivilcelerin ve problemli cilt çizgilerini iyileştirmek için mükemmel bir ev ilacıdır.

Doğrudan izlerin üzerine masaj yaparak uygulayın, ince pamuklu bir bezle üzerini sarın ve bekletin, uygulamayı akşamdan da yapabilirsiniz düzelene kadar devam edin.

Yumurta beyazı

Yumurta beyazında bulunan proteinler ve amino asitler açısından zengin olduğu için çizgilerin azalmasına yardımcı olacaktır. Yumurta beyazını çatalla iyice karıştırın ve çatlakların üzerine sürün, 10 dakika sonra ılık su ile yıkayın, kurulayın ve zeytinyağı sürün.

Düzenli egzersizler ve bol su içmek cilt çizgilerinden kurtulmanın önemli bir çözümlerdendir. C vitamini açısından zengin besinler tüketin cildin onarılmasında etkilidir.

Çizgilerin üzerine vazelin uygulamak da bir yöntemdir.

Folik asit çatlakların iyileşmesinde önemli bir etkendir.

Etkilenen bölgelere nemlendirici kremler ve bitkisel yağlar ile nemlendirerek çizgilerin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Güneş nemlendirici kremlerde çatlaklar üzerinde etkili olabilmektedir.

Fiziksel esneme hareketleri ile kaslarınızı güçlendirerek çizgilerin görünümünü azaltabilirsiniz.

Uyluk üzerindeki çatlaklar için, sandalyenin üzerinde oturarak bacaklarınızı yukarı aşağı kaldırarak hareket ettirin, cildinizin sıkılaşmasına yardımcı olacaktır.

Kalça üzerindeki çatlaklar için, sırt üstü uzanın, ardından bacaklarınızı 90 derece açıyla kaldırın, sonra diğer bacağınızı kaldırın, kalça ve uylukları zorlayarak çizgilerin sıkılaşmasını sağlayarak düzelmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı