Güzellik

Cilt Tipinize Göre Bakım Önerileri

Cilt Tipinize Göre Bakım Önerileri

Cildinize doğru bakımı yapabilmek için öncelikle cildinizi tanımanız yani hangi cilt tipine sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir, böylelikle cildinize uygun bakımı doğru şekilde yapabilirsiniz.

 

Normal Cilt

Bu cilt tipine sahip insanların ciltleri yumuşak,sıkı ve gergindir, lekesiz ve pürüzsüz bir görünüme sahiptirler.Bu tip cilt ne çok parlak ve yağlı nede çok donuk ve kurudur. Sadece ihtiyacı olan bakım sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez temizlenip sonrasında nemlendirilmesidir. Hem yaz hemde kış aylarında mutlaka güneş kremi kullanılması gerekir,kullandığınız ürünün çok yağlı olmamasına dikkat edilmelidir. Normal cilde uygun hafif temizleme sütleri kullanılabilir. Bu uygulamaların yanısıra kullandığınız şampuan ve sabunların PH değerinin 5.5 olmasına dikkat edin.

 

Kuru Cilt

Bu tip ciltlerin yağ değeri yok denecek kadar azdır bu yüzden çok hassas ve kırışmaya çok müsaittir. Aşırı kuruluk cildin kendisini bakterilere karşı koruyan asit dengesini bozar bundan dolayı gayet hassas olurlar. Uygun bakım kremleri ve gece kremleriyle cildinizi rahatlatabilirsiniz. Seçtiğiniz bakım ürünlerinin E ve C vitamini içermesine özen gösterin. Bol su tüketin, sert sabun ve şampuanları kullanmaktan kaçının.

Woman putting on face cream

 

Yağlı Cilt

Yağlı ciltler soluk aynı zamanda parlak görünürler. Geniş gözeneklidirler, sivilce ve siyah noktalara oldukça elverişlidirler. Yağlı ciltle uğraşmak hiçte kolay değildir, bu tip cilde sahip olanların yaptığı en büyük yanlış cildi nemsiz bırakmaktır doğru olan ise cildin yağını dengeleyerek nemini korumaktır. Bunun için sabun yerine cildinize uygun temizleme losyonları kullanabilir ve haftada 1-2 kere peeling uygulayabilirsiniz. Temizliğinizi aşırıya kaçmadan ve ılık su ile yapabilirsiniz.

 

Karma Cilt

Bakımı en zor cilt tipidir, çoğu insanın cilt tipi karmadır. Alın, burun ve çene bölgesi yağlı yanaklar ve göz çevresi kurudur bu yüzden uygun bakım kremi bulmak gerçekten zordur. Bütün cilde tek bir ürün uygulandığında eğer ürün ağırsa yağlı bölgelerin dahada yağlanmasını ve sivilcelenmesini sağlar, yağlı bölgeleri kurutmak için tahriş edici ürünler kullanılırsa bu seferde yanaklar dahada kuruyup pul pul olur. Bu yüzden alın, burun ve çenedeki yağı dengeleyerek nemini koruyan bir ürün kullanırken yanak ve göz çevresi için uygun ürünler tercih edilmelidir.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı