Sağlık

Beyaz Sirkenin Nerelerde Kullanacağınızı Biliyor musunuz?

Beyaz sirkenin nerelerde kullanılacağını belki biliyorsunuzdur, ancak bilmediğiniz yöntemlerde olabilir, yazımıza göz attığınızda belki de bilmediğiniz yöntemler vardır ve bu yazı size yardımcı olacaktır.

 

Beyaz sirke güçlü bir dezenfektan olarak bilinirken, güzellik ürünlerinde kullanılırken aynı zamanda çok amaçlı bir temizleyicidir. Beyaz elma sirkesi, mutfaktan, gıda maddeleri, yemeklerde ve salata soslarında kullanılırken aynı zamanda hamur işlerinde, meyve ve sebzelerin temizliğinde, turşularda, tezgah temizliğinde daha doğrusu saymakla bitmeyecek öyle çok kullanım alanları vardır.

İşte size beyaz sirkenin bazı kullanım alanları.

Yumurta:

Kaynayan yumurtaya 1 kaşık sirke eklediğinizde çatlayan yumurtanın dışarıya taşmasını önlerken diğer taraftan yumurtayı dezenfekte etmiş olacaktır.

Soslar:

Salata soslarında baharatların seyretilmesinde bir kaç damla eklemeniz yetecektir.

Meyve ve sebzelerin yıkanması:

Meyve sebzeleri pazar veya marketlerden aldığımızda üzerilerinde zirai ilaç kaplı olur, kimyasal ilaçlar ve sinek gibi böceklerin etkilerinden temizlemek için 1 litre suyun içerisine yarım çay bardağı beyaz sirke ekleyerek 15 dakika bekletin ve durulayarak gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Enfeksiyon hastalıkları:

Grip veya boğaz ağrısında, diş iltihabında, 1 su bardağı içerisine 1 çay kaşığı ekleyerek sabah akşam gargara yapın, ağızdaki bakterilerin sindirim sistemine inmesine engel olarak kısa sürede iyileşmenizi sağlayacaktır.

Diş beyazlatma:

Diş fırçasına bir miktar karbonat ve üzerine sirke dökerek dişlerinizi fırçalayarak çay ve kahve lekelerini temizleyebilirsiniz. Özellikle akşam fırçalanan dişlerde diş aralarını temizlerken ağız hijyeni de sağlanmış olur.

Kepek sorunları:

Saçlarda bazı nedenlerden dolayı kepek oluşur, özellikle mevsim geçişlerinde deri değişirken kepeklenme olur, durulama suyuna bir miktar beyaz sirke katarak 10 dk bekletin ve durulayın. kepek sorunundan kurtulmuş olacaksınız.

El ve ayak mantarı:

Beyaz sirkenin dezenfekte etme özelliği mantar ile savaşmaya yardımcı olacaktır. Ayak veya el mantarı sirkeli su makyaj pamuğunu ıslatarak mantarlı alana sarın 15 dakika bekletin, bunu günde iki kez tekrarlayın, kısa sürede bu büyük sorundan kurtulmuş olacaksınız.

 

Sinek ve böcek ısırıkları:

Sivri sinekler yaz geldiğinde herkesin sorunu oluyor, özellikle bahçeli evlerde oturuyorsanız sizi rahat bırakmazlar. Beyaz sirke ve su eşit oranda karıştırın dışarı çıkacağınız anda kollarınıza ve açık alanlarınıza sürerek sineklerden kurtulabilirsiniz. Böcek ısırıklarında dezenfektan olarak beyaz sirke kullanabilirsiniz.

Buzdolabı, fırın ve tezgah temizliğinde:

Buzdolabı bir süre sonra koku yapar, su ile seyrelteceğiniz sirke ile buzdolabı ve fırınlarınızı silerek kokudan kurtulurken aynı zamanda dezenfektan etmiş olursunuz.

Çamaşır makinasında ve lekeli çamaşırlarda: çamaşır makinasında yumuşatıcı bölümüne 1 çay bardağı eklediğinizde çamaşırlarınız sabun artıklarından kurtularak alerji riskini ortadan kaldırmış olur, aynı zamanda suyu yumuşatarak çamaşırların pamuk gibi olmasını sağlar.

Çamaşır lekelerinde, halı temizliğinde durulama suyunda kullanabilir lekeli çamaşırlarınızı temizleyebilirsiniz.

 

 

 

 

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı