Sağlık

Beş Organı Besleyen Beş Renkli Besinler

Beş Organı Besleyen Beş Renkli Besinler

Geleneksel Çin tıbbı teorisinde bu beş unsura göre doğal lezzetler ve beş farklı renkte yiyecekler ile bağlantılıdır.

Yeşil, kırmızı, sarı, beyaz, siyah şeylerin özelliği ile bağlantılı olarak ahşap, ateş, toprak, metal ve su doktrini ile insan ve oğa arasındaki ilişkiyi gösterir.

İnsan gök ile yer arasında yaşar, doğal ortamlarda doğa ile kaynaştırılmanın bir parçası olarak doğada bitkiler, güneş ışığı, yağmur altında büyüyen besin kaynakları sunuyor.

Vücudun beş iç organı ve doğanın beş rengi birbirine yakındır.

Günlük hayatımızda yeşil, kırmızı, sarı, beyaz ve siyah renkler aşina olduğumuz renklerdir, farklı organlarda çalışan beş rengin her biri yaşamımızda farklı rol oynamaktadır.

Genellikle vücudun belli elementlere olan ihtiyacını temsil eder, biber ve zencefil yediğinizde vücudunuzda bir ısınma hissedersiniz, vücudunuz üşüdüğü için ısınma ihtiyacı hissedersiniz, günlük hayatınızda neyi eksik aldığınıza dikkat ederek ihtiyaçlarımızı uygun zamanlarda yemeliyiz.

Beş Organı Besleyen Beş Renkli Besinler

Beden dengesiz beslenme alışkanlıkları vücut rahatsızlıklarına neden olur, ne zaman ne yemeniz gerektiğini bilmek sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Farklı renkler ve farklı gıdalar sağlığın korunmasında etkisi büyük olmakla birlikte, farklı gıda renkleri ve özellikleri ile aynı etkileri göstermemektedir.

 

İşte beş organı besleyen beş farklı renkli besinler:

1-Yeşil, karaciğeri besler

Yeşil, karaciğeri besler

Yeşil gıdalar karaciğeri besleyen, yeşil fasulye, ıspanak, brokoli, salatalık, kereviz, pırasa, yeşil biber, marul, lahana, baklagiller ve yeşil meyvelerdir.

 

2-Kırmızı, kalbi besler

Kırmızı, kalbi besler

Kırmızı renkli yiyecekler, fasulye, havuç, kırmızı patates, kırmızı biber,domates, çilek, böğürtlen, karpuz, kırmızı turp, kırmızı erik, şalgam ve diğer kırmızı meyvelerdir.

 

3-Sarı, dalak ve mideyi korur

Sarı, dalak ve mideyi korur

Sarı renkli gıdalar ülser hastalığı oluşumunu engellerken aynı zamanda dalak gibi organların sağlığını da korumaktadır,  sarı turp, soya fasulyesi, sarı biber, arpa, kas romatizmasını hafifletir, pırasa, kabak, sarı elma, mısır, muz, yumurta sarısı insülin ve diyabet ile ilgili semptomları ortadan kaldırır.

 

4-Beyaz, akciğerleri nemlendirir

Beyaz, akciğerleri nemlendirir

Beyaz renkli fasulye, kavun, armut, beyaz turp, beyaz mantar, beyaz pirinç, karnabahar, beyaz lahana, beyaz soğan, beyaz peynir, süt, yoğurt ve diğer beyaz gıdalar.

 

5-Siyah, böbrekleri besler

Siyah, böbrekleri besler

Siyah renkli besinler böbrekleri besleyen gıdalardır, siyah fasulye, çörek otu, mantar, ceviz, deniz yosunu, siyah pirinç, siyah sarımsak, böğürtlen, siyah çekirdek, kuru üzüm, siyah üzüm, siyah incir, siyah erik, siyah çay ve bitter çikolata gibi besinlerdir.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı