Anne ve Çocuk

Bebeklerde ve Okul Öncesi Çocuklarda Beslenme

Bebekler ve Okul Öncesi Çocuklarda Beslenme, bebekler ve okul öncesi çocuklarda vücudun beslenme ihtiyaçları farklılaşmaktadır, protein, vitaminler ve mineraller yaşam süresi boyunca devam etmektedir. Zamanla büyüdükçe yaşamda vücudun fiziksel ihtiyaçlara ek olarak yemek ihtiyaçları da ek olarak değişecektir. Bebeklerden itibaren çocuk, gençlik ve yaşlılık olarak yaşam aşamaları sürmektedir.

-Bebeklerde beslenme ihtiyaçları

İleriki yaşlar açısından sağlıklı beslenme bebeklikten itibaren başlamaktadır, bir bebek yaşamının ilk altı ayında anne sütüne ihtiyaç duymaktadır, anne sütü antikorlarla dolu ve bebeğin savunma mekanizmasını güçlendirmektedir. Ancak sütünüz yeterli değilse beslenme uzmanından yardım alarak bebeğinizin nasıl beslenmesi gerektiği konusunda bilgilendirilmiş olursunuz.

Altı ay sonunda bebeğiniz için katı gıdalara geçebilir, ancak yine beslenme uzmanı dahilinde süt ile birleştirerek alternatif besinleri seçebilirsiniz.

-Çocuklarda beslenme ihtiyaçları

Oniki aydan itibaren çocuklarda vücudun büyümesine paralel olarak bütün besinlere ihtiyaç duyulmaktadır. Beş yaşına kadar beslenmede çocuğunuza yardımcı olabilir, onun beslenme programını hazırlayabilirsiniz.

Okul öncesi çocuklarda karbonhidratlar, meyve ve sebzeler, süt ve süt ürünleri, protein, kalsiyum, C vitamini, demir ve çinko çocuğun beslenmesinde temel olan vitamin ve besinlerin bulunması gereklidir.

-Okul öncesi çocuklarda beslenme

-Meyve ve sebzeleri çocuğunuza her zaman sevdirmeye çalışın.

-Meyve ve sebzeleri  çocuğunuz sevmiyor ve yedirmekte zorlanıyorsanız farklı şekillerde yedirmeye çalışın veya püre şeklinde de yedirebilirsiniz.

-Beslenme esnasında meyve yedirmeyi farklı şekiller yaparak sevdirebilirsiniz.

-Yeni ve farklı gıdalar, soslar ve baharatlar yedirmeyi deneyebilirsiniz.

-Okul çocuklarında sağlıklı beslenme

Başlangıçta çocuklarda okula alışmak ve beslenme hem çocuklar için hemde aileler için zor geçmektedir, okulda gazlı içecekler, sağlıksız beslenme,  hijyen büyük sorun olmaktadır. Çocuğunuzun okulda sağlıklı beslenmesi için paket hazırlayın öğle yemeğinde aynı zamanda çocukların keyif alacakları bir beslenme  şekli hem çocuğunuzu hem de sizi mutlu edecektir.

-Okul çocukları için beslenme önerileri

-Çocuğunuzu sağlıklı yemek konusunda eğitin

-Zararlı besinleri anlatarak sağlıksız ve hastalık yaptığını anlatın

-Çocuğunuzu sportif faaliyetlere yönlendirin, onlarla birlikte sizde spora katılarak keyif almasına yardımcı olun.

-Sağlıksız atıştırmalık yerine meyve patlamış mısır veya ev yapımı atıştırmalıklar hazırlayın.

Çocuklarınız sağlıklı beslenme ile büyüdüklerinde gençlik yıllarında daha sağlıklı yaşantıları ile sağlıklı seçimler yapılacaktır. Çocuğunuz beslenmesi ve sizin onlara göstereceğiniz yol ile doğru seçimler yaparken yaşam tarzlarına ve aile, bireysel ilişkilerde doğru adım atacaklardır.

 

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı