Anne ve Çocuk

Bebeklerde Ateş Nasıl Ölçülür?

Bebeklerde Ateş Nasıl Ölçülür? 5

Bebeklerde vücut sıcaklığı;

 • Ölçümün yapıldığı saate,
 • Ölçümün tekniğine
 • Ölçümün yapıldığı vücut bölgesine kullanılan termometrenin türüne
 • Ölçmenin yapıldığı ortama ve
 • Ölçüm öncesinde yapılan fiziksel aktiviteye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Alından ölçülen ateş kaç derece olmalı? Kulakta ve alında yaptığım ölçüm sonuçlarının birbirinden farklı çıkmasının nedeni nedir? Bu ve buna benzer soruların nedeni işte bahsettiğimiz durumlardır.

Bebeklerde Ateş Nasıl Ölçülür?

Bebeklerde Ateş Nasıl Ölçülür?

Bebeklerde vücut sıcaklığı termometre ile ölçülür. Ölçüm yaparken kullanılabilecek termometreleri;

 • Klasik cam termometreler,
 • Kulak termometreleri,
 • Tek kullanımlık kristal termometreler,
 • Elektronik termometreler ve
 • Kâğıt termometreler olarak sınıflandırabiliriz.

Bebeklerde Ateş Sınırı Nedir?

Ağızdan alınan vücut ısısının en çok 37,5 derece olması gerekirken; makattan alınan sıcaklığın 38 derece, koltuk altı ve kasıktan alınan sıcaklığın ise 37 derece olması gerekir.

Makattan ( Rektal yoldan ) Vücut Sıcaklığının Ölçümü

Makattan ( Rektal yoldan ) Vücut Sıcaklığının Ölçümü

Makat bölgesi vücut sıcaklığının ölçülmesinde altın standart bölge kabul edilir. Bu bölgeden ölçüm yaparken dijital termometreler kullanılabilir. Dijital ateş ölçer nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız internet üzerinde yer alan çeşitli videoları izleyerek konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda termometrenizin kendi kullanım kılavuzundan da bu bilgileri edinebilirsiniz. Her dijital termometrenin kullanımı farklı olduğu için bu konuda size bilgi vermemiz doğru olmaz.

Peki, Makattan Ateş Ölçümü Nasıl Yapılır? Bebeğin kalçası yukarıda tutularak yatırın. ( bu aşamada bebeğin hareket etmemesini sağlamalısınız ) temizliğinden Emin olduğunuz termometrenin ucunu vazelin ya da özel bir jel ile yağlayın. Bu işlemin ardından termometreye bebeğin makatının içine 1.5 ya da 2 cm olacak şekilde nazikçe ilerletin ve 3 dakika bekleyin.

Makattan ( Rektal yoldan ) Vücut Sıcaklığının Ölçümü

Sıcaklığı etkileyen durumları düşününce bebeklerde makattan ateş ölçümü kaç olmalı ya da olması gereken rektal vücut sıcaklığını merak edebilirsiniz.

Normal şartlarda olası rektal vücut sıcaklığı 36,5 – 38 C arasında değişiklik gösterir. Makatta dışkı bulunması da ölçüm sonucunu etkiler.

Ateşin El ile Ölçülmesi Doğru Mudur?

Ateş elle nasıl ölçülür, elle ölçüm yapmak doğru mudur? Bebeğinizin ateşini elle ölçebilirsiniz fakat kesin sonuç almak için mutlaka bir termometreden yardım almalısınız. Elle ateş ölçümü yaparken yanılma payınız yüksektir. Kendi vücut sıcaklığınızın normalden sıcak ya da soğuk olması, elle ölçüm yaparken sizleri yanıltabilir. Bu nedenle mutlaka bir termometre kullanmalısınız.

Ateşin El ile Ölçülmesi Doğru Mudur?

Bebeklerde Ateş Ölçümü Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebeklerde ateş ölçümü;

 • Ağızdan,
 • Kulaktan,
 • Makattan ya da
 • Koltuk altından yapılabilir. Vücudun merkez ısısını en iyi yansıtan ölçüm makattan yapılır. Fakat bu ölçümü yapmak kolay olmadığından diğer alternatif ölçüm yollarını kullanırız.

Çevre, bebeğin hareketleri, ateş ölçme aleti ve benzeri birçok etkenin ölçüm sonucunu etkilediğini düşünürsek; bu konuda ne kadar hassas davranmamız gerektiğini anlayabiliriz. Peki, ölçüm yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Ağızdan ölçüm yaparken kullanılan ağız termometreleri küçük çocuklar ve bebekler için güvenli değildir. Ayrıca termometreyi ağızlarında oynatma riski vardır. Bu yöntem 4 – 5 yaşın üstündeki çocuklar için uygundur. Aynı zamanda ağız termometrelerini kullanmadan önce ölçüm yapılacak çocuğun soğuk ya da sıcak bir şey yiyip – içmeden emin olmalısınız. Koltuk altından yapılan ölçümlerde ise koltuk altının sıkıca kapalı olduğundan ve termometrenin oynamadığından emin olmalısınız. Ayrıca ölçümü yapmadan önce koltuk altı terli ise mutlaka kurulamalısınız.

Bebeklerde Ateş Ölçümü Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu işlemler esnasında bebeğin hareket etmesini, ağlamasını ve ıkınmasını önlemelisiniz. Bebeğin bunları yapması durumunda ölçüm sonucunun yanlış olmasına ve dolayısıyla yanılmanıza sebep olur.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı