Dekorasyon

Bahçe Aydınlatmada Doğal Yöntemler

Bahçe Aydınlatmada Doğal Yöntemler

Evinizin geniş bir bahçesi varsa eğer, o da evinizin diğer bölümleri kadar özenle süslenmeyi hak ediyor. Ya da geniş bir veranda da öyle. Doğal bir ortamı da doğal yöntemlerle aydınlatmaya ne dersiniz? Böylece bahçeniz gündüz olduğu kadar gece de parlayacak.

İşte evinizin dışını aydınlatmak için doğadan yararlanabileceğiniz bazı fikirler ve çok kullanılan yöntemler :

bahçe aydınlatma yöntemleri

Son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan güneş enerjili lambalar. Başka bir deyişle “Solar lambalar” Gün içinde maruz kaldıkları güneş ışığını enerjiye dönüştüren bu solar lambalar bahçenizin ve evinizin her türlü ihtiyacına göre dizayn edilmiş durumda. Verdiğimiz örnekte bu lambalar, bahçe yolunun kenarlarını süsleyen küçük direkler halinde. Ama aynı lambalar evin odaları için duya takılabilecek şekilde, farklı figürlerde tavandan sarkıtılabilecek şekilde, küre halinde de tasarlanmıştır.

Bahçe Aydınlatmada Doğal Yöntemler

Bahçe Aydınlatmada Doğal Yöntemler 1

Bahçe Aydınlatmada Doğal Yöntemler 2    Bahçe Aydınlatmada Doğal Yöntemler 3

Güneş ışığı gibi doğal ama ondan farklı bir yöntemi kullanmak isterseniz, ateşten faydalanabilirsiniz. Eski mumlar ve kavanozlar bunlar için idealdir. İkisinin de illa eski olmasında gerek yok elbette. Dilerseniz yepyeni bir kavanozun içine bir mum yakıp, bahçenizi dekoratif bir şekilde aydınlatabilirsiniz. Ama eski malzemelerinizi de kullanışlı bir şekilde değerlendirmek isterseniz bize kulak verin. Gereken şeyler eski kavanozlarınız, eski – erimiş mumlar, orta kalınlıkla bir tel ve mum fitili.

Bitmiş ve erimiş mumlarınızı tekrar kızdırın ve bu sefer kavanozun içine dökün. Mum fitilini de soğumaya yakınken yerleştirin. Teli kavanozun ucundaki boğum yerlerinden sarın, mümkünse birkaç sefer. Sıcak bir cam parçası yere düşsün de kazaya sebebiyet versin istemeyiz değil mi?

Ardından bu telle bahçenizde, asmaya uygun yerlerde kavanozu asın.

Bahçe Aydınlatmada Doğal Yöntemler 4

Az önce anlattığımız aynı mum tekniğini sadece cam kavanoza değil, tenekelere de uygulayabilirsiniz. Tabii tenekeler saydam olmadığından onlarda biraz değişiklik yapmanız gerekecek. Basit bir konserve açacağı veya tenekeyi delmeye, ona şekil vermeye müsait herhangi bir araçla tenekeyi şekillendirin. İçine mumu yerleştirin ve gerekiyorsa telden bir askı yapın.

Bahçe Aydınlatmada Doğal Yöntemler 5   Bahçe Aydınlatmada Doğal Yöntemler 6

En son ve en şık örneğimiz ise bir ağacın veya bir terasın altına çok yakışacak cinsten. Bir bahçe avizesi. Bunu yukarıda anlattığımız teneke veya cam kavanozlardan, ayrıca dilerseniz dekoratif – renkli ampullerden yararlanarak oluşturabilirsiniz. Tek farkı, asarken doğrudan bir yere değil başka bir tele daha asmak. Ters bir kova düşünün, tel örgülerden yapılmış bir kova. Kendi yaptığınız aydınlatıcılarınızı bu ters kovanın tavanına bağlayın. Bunları süsleyecek ve göz kamaştıracak, parlaklıklarını arttıracak birkaç süs taşı daha ekleyin. Bu ters kovayı da istediğiniz yere, mümkün olan en güvenli şekilde, tellerle bağlayın.

Bahçe Aydınlatmada Doğal Yöntemler 8

Bahçe Aydınlatmada Doğal Yöntemler 9

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı