Güzellik

Aloe Vera Bitkisinin Cilt İçin Faydaları

Aloe vera bitkisinin cilt için faydaları, bitkinin yaprakları üç katmandan oluşur, jel kıvamında, anti viral, mantar önleyici, hücre yenileyici, yapraklarında vitaminler, antioksidanlar, mineraller ve amino asitler bulunur.

Dermatologlar aloe vera bitki jelini ciltte iyileştirici özelliğinden  ve tedavi edici olarak kullanılması gereken süper bir bitki olarak önermektedirler.

Yüzyıllardır aloe vera tedavi edici olarak bir çok cilt yanıklarında kullanılmıştır, özellikle güneş yanığı sonrasında iyileştirme ve rahatlatma sağladığı görülmüştür.

Yanıklar, donma, sedef hastalığı ve soğuk algınlığı gibi çeşitli hastalıkları antioksidan ve anti viral özelliklerinden dolayı kullanılırken aynı zamanda C ve E vitamini açısından zengin olması bu bitkinin ne kadar özel olduğunun da göstergesidir.

Aoe vera bitkisi nasıl kesilir.

Aloe vera bitkisi çeşitli krem veya kozmetik ürünleri içerisinde kullanabileceğiniz gibi bitkisini yetiştirerek taze olarak da cilde uygulayabilirsiniz.

Bir yıllık aloe vera bitkisini gövdeye yakın yerden kesmelisiniz, eğer sık kullanmak istiyorsanız bir kaç aloe vera bitkisi yetiştirebilirsiniz, taze kesilmiş yapraklar  bir kaç hafta büyümesi için beklemeniz gerekebilir.

-Bitkinin dışta kalan kalın yapraklarını kesin.

-Yaprakların hasarsız olmasına dikkat edin.

-Gövdeye yakın yerden kesin

-Dikenli kenarları bıçakla kesin

-Yaprakları kurutun

-Kuruyan yaprakların içerisindeki jeli bıçak veya kaşık yardımıyla  çıkartın veya küp halinde kesin.

-Cam kap içerisine alarak cilde uygulayabilir veya içeceklerinize karıştırabilirsiniz.

-Alo vera jeli dışarıda bir kaç gün bekleyebilir, veya dondurucuda saklayarak tüketebilirsiniz.

Aloe vera bitkisinin yararları nelerdir?

1-Yanıkları iyileştirir

Yanıkları tedavi etmek için kullanılan bitki yatıştırıcı, soğutma ve nemlendirme özelliğine sahiptir. Güneş yanığına veya hafif yanıklara günde bir kaç kez uygulayabilirsiniz. Ayrıca güneş lekelerinin oluşumunu engelleyerek cilt sağlığını korumaya yardımcı olur.

2-Ağız sağlığını destekler

Diş macunu ve gargara olarak kullanabilirsiniz, diş plağı oluşumunu engeller, mantar oluşumunu engelleyerek ağız hijyeni ve diş eti iltihabını iyileştirir.

3-Cilt tahrişini iyileştirir

Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarında aloe vera bitkisini dermatologlar önermektedir.

4-Sindirim sağlığını iyileştirir

İrritabl barsak sendromlarını ve mide rahatsızlıklarını iyileştirme özelliğine sahiptir.

5-Sivilceleri iyileştirir

Ciltte bulunan sivilceleri aloe vera bitkisini taze olarak sürdüğünüzde sivilceleri kısa sürede iyileştirme özelliği bulunurken akne tedavisinde krem bileşeni olarak kullanılmalıdır.

6-Cildi nemlendirir

Aloe vera bitkisinin %90 su içerdiği için cildinize uyguladığınızda nemlendirme özelliğine sahip ve aynı zamanda cildi yumuşatır.

7-Yaşlanmayı geciktirir

İçerisinde bulunan C, E vitaminleri, antioksidanlar sayesinde cildin serbest radikallere karşı mücadele ederek yaşlanma belirtilerini yavaşlatır. Kolajen üretimine yardımcı olarak cildin elastikiyetini artırarak kırışıklıkların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Aloe vera bitkisinin yan etkileri

Ciddi yanıklar ve kesiklere sürmeyin, eğer soğan ve sarımsak gibi bitkilere alerjiniz varsa aloe vera bitkisini kullanmayın.

-Hamile ve emziren kadınlarda kullanmayın.

-Küçük çocuklarda kullanmayın.

-Bir kaç hafta kullandıktan sonra aloe vera bitkisini bir hafta ara verin.

-Hemoroid, böbrek hastalıkları, kalp rahatsızlıkları, crohn hastalığı, şeker hastalığı ve bağırsak tıkanıklığı gibi durumlarda doktor kontrolü olmadan kullanmayın.

 

 

 

 

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı