Güzellik

Yüzde Çatlamış Kılcal Damar Kızarıklığı Nasıl Giderilir

Yüzde Çatlamış Kılcal Damar Kızarıklığı Nasıl Giderilir

Bütün kadınlar sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak isterler. Ne yazık ki bir çok kadında oluşan kılcal damar çatlamaları nedeniyle yüzde oluşan kırmızılıklar dan şikayetçi olmaktadır. Genlerin ve zayıf bağ dokularının sorumlu olduğu belirtilmektedir. Ancak stres, kış soğukları, sert rüzgarlı hava, baharatlar, kafein, alkol, ciltte oluşan kaşıntı, yaralanma veya yüzü sürtme gibi faktörler kızarıklık sebepleridir.

Kılcal damarlarda pıhtı oluşması sonucunda da çatlaklar olabiliyor, bu çatlaklar da kan dağılıyor ve kızarıklık olarak görülüyor. Kılcal damar çatlamaları sadece yüzümüzde olmaz gözün içinde veya vücudun her hangi bir bölgesinde de oluşabilir. Pıhtılar travma nedeniyle de patlayabilir, yaşlılarda ve bebeklerde cilt ince ve hassas olduğu için bu tür sorunlar daha çok görülür.

Gebelikte yüzde, karın bölgesinde göğüs aralarında ve üst bacakta fala ayakta durmaktan dolayı da oluşabilmektedir.

Cheek Broken Capillaries Laser Treatment - Before Photo

Çeşitli evsel kürler kullanarak bu sorununuzu iyileştirebilirsiniz. Yüzdeki kılcal damar çatlaklarından kurtulmanıza yardımcı olacak bazı faydalı ip uçları şunlardır:

 

1-Yeşil domates

Yeşil domates kılcal damar çatlamaları ile mücadele edecek tüm asitler bulunmaktadır.

Yeşil domatesi dilimler halinde kesin, etkilenene alanların üzerine yerleştirin, 10 dakika bekleyin ve hemen yüzünüzü yıkamayın asit özelliğinin harekete geçmesine izin verin, daha sonra yıkayıp besleyici krem uygulayabilirsiniz. 10 Gün boyunca her gün uygulamaya devam edin.

c829026c3a5519ee1e292759d35bf4bc_1285494022

2-Maydanoz

Bir avuç maydanoz yaprakları üzerine kaynar su dökün ve karışımı yarım saat boyunca kapalı bir kapta bekletin. Daha sonra maydanozları süzün ve suyunu yarım su bardağı süt ilave edin. Karışım suyuna pamuk batırın ve kılcal damar çatlamaların üzerine yerleştirerek 20 dakika bekletin.

Yüzünüz iyileşene kadar her gün uygulamayı yapın.

maydanoz

3-Aloe vera

Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesin ve bir kaç gün buzdolabında bekletin. Gece yatmadan önce yaprağın kesik tarafındaki jeli yüzünüze uygulayın, biraz karıncalanma hissi olabilir ancak daha sonra geçer.

Sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkayabilirsiniz. İki hafta boyunca haftada iki kez uygulayın.

Aloe

4-Ada çayı

Kurutulmuş ada çayını kaynar suyun içinde demlendirin ve 20 dakika bekletin.

Karışım soğuyunca içine yarım su bardağı süt ilave edin.

Yüzünüzü bu karışım ile yıkayın ve 10 dakika bekleyin, sonra su ile yüzünüzü durulayın, cildiniz düzelene kadar bu işlemleri her gün uygulayın.

1361279891_ada

5-Uçucu yağlar

Gül ya da papatya esansiyel yağları rahatlatır ve ferahlatarak kızarıklığın giderilmesine yardımcı olurlar. 4 Damla gül yağı, 4 damla papatya yağı karıştırarak kızarıklıkların üzerine sürün ve hafif masaj yaparak bırakın. Kızarıklık gidene kadar her gün uygulayın.

dogalyaglar_14 s-cedd01d7772737f931c00f0747644e0c3901c2f6

6- Vitaminler

Kılcal damarlardan kaynaklanan kızarıklığı gidermek için C vitamin ve K vitamini kullanın.

Önce C vitamini kaynaklı nemlendirici uygulayın, 5 dakika sonra üzerine K vitamini kremini uygulayın ve bir gece bekletin, kan damarlarını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

kilcal

7-Limon suyu

Yüzdeki kılcal damarlara uygulandığında mucizeler yaratabiliyor. Kızarıklığı azaltır, kan dolaşımına yardımcı olur ve aynı zamanda güçlü bir C vitamini kaynağıdır.

Her sabah orta boy limonun suyunu sıkın ve yüzünüze sürün, yatmadan önce de uygulayabilirsiniz, sonra ılık su ile yıkayın. Farklı yüz maskeleri olarak da uygulayabilirsiniz yüzünüzde 10 dakika kalması yeterli olacaktır.

image

8 Güneş kremleri

Kılcal damarların çatlamasında diğer nedenlerden biri de güneş yanık ve hasarıdır. Güneş kremini her gün kullanın, aslında güneş altında fazla kalmak sonucunda deri altındaki kılcal damarlar çatlar ve cildinizde kızarıklıklar oluşur.

Güneş kremi Kışında kullanılmalı, güneş olsun veya olmasın, görünmeyen güneş ışınları cilde daha çok zarar vermektedir.

gunes_kremi_secimi_nasil_yapilmali

Yapılmaması gerekenler:

Aşırı alkol, sigara, abur cubur, şekerli içecekler, vücutta toksin biriktirecek gıdalar tüketmemek, hareketsiz yaşam koşulları, cildi korumadan güneş altına çıkmak, yapay ve naylon giysiler giymemek gerekir, zira kılcal damar çatlamaları ile ilgili sorunlarla hayatınız boyunca uğraşmak zorunda kalırsınız.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı